Rok 1989 v NDR: Před 31 lety se začala hroutit Berlínská zeď

V noci z 9. na 10. listopadu 1989 Berlíňané spontánně zrušili hranici mezi východní a západní částí města, která je osmadvacet let rozdělovala

09.11.2020 - Martin Nekola



Berlínská zeď se začala budovat v noci z 12. na 13. srpna 1961, jejím hlavním architektem byl Walter Ulbricht, jenž promyšleným plánem zaskočil i hlavu Sovětů Nikitu Chruščova. Rozdělovat Berlín vydržela skoro třicet let.

Cesta k převratu

V NDR vládla podobně jako v Československu klika těch nejkonzervativnějších komunistů, v čele s Erichem Honeckerem. Všemocná tajná policie Stasi měla špicly ve všech opozičních skupinách a věděla o jejich aktivitách. V lednu 1989 přesto neodhadla situaci a nechala setkání odpůrců režimu přerůst v mnohatisícovou demonstraci proti cenzuře a na podporu lidských práv. Po tvrdých střetech s policií se mezi obyvatelstvem začala vzdouvat stále silnější vlna odporu.

Když Maďaři v létě 1989 otevřeli hranice s Rakouskem, Východním Němcům se naskytla zřejmě jediná možnost, jak emigrovat na vysněný Západ. Dlouhé kolony trabantů mířily za svým cílem, načež vedení Jednotné socialistické strany Německa (SED) raději zakázalo občanům cestovat i do Maďarska. Ti si cestu stejně našli – putování za lepším životem jim měla zkrátit západoněmecká ambasáda v Praze. 

Zejména v Lipsku, ale i v Drážďanech a dalších městech se množily demonstrace pod hlavičkou Nového fóra (Neues Forum), občanského hnutí okolo nejznámějších disidentů. Honecker se nerozpakoval demonstranty nechávat dlouhodobě věznit, dokonce se chystal policii a vojsku podepsat rozkazy ke střelbě, pouze intervence ze sovětského velvyslanectví jej na poslední chvíli odradila. Gorbačov si vůbec nepřál eskalaci napětí, naopak podpořil změnu společenského klimatu v NDR a úpravu možnosti cestování. 

Když padá zeď

Rozhodujícím se stal druhý listopadový týden. V čele strany stál již od 18. října Egon Krenz, který v palácovém převratu nechal senilního Honeckera zbavit všech funkcí. Krenz byl zkušený aparátčík a jakékoliv změny byl ochoten povolit pouze v míře, která neohrožovala jeho osobní moc. 7. listopadu sice odstoupila celá komunistická vláda, Krenz však nadále zůstával hlavou státu. 9. listopadu v podvečer přečetl z Krenzova pověření člen politbyra prohlášení k národu, kde mimo jiné zmínil i možnost překračovat hranice na Západ bez omezení. 

TIP: Železobetonová opona: Před 59 lety začala v tehdejší NDR výstavba Berlínské zdi

Jakou senzaci zpráva vyvolala, bylo nejmarkantněji poznat v Berlíně. Obyvatelé východní části se ve velkém hrnuli k hraničním přechodům. Zmatení celníci netušili, jak mají reagovat, ale dav odpověděl sám. Strhnul zábrany a po desetitisících začal proudit do západního Berlína. O den později již komunisté přestali klást odpor a stali se tichými svědky historických událostí. Lidé se jali likvidovat a rozkopávat Berlínskou zeď, nenáviděný symbol celé studené války. 


Další články v sekci