Rolls-Royce předpovídá, že v roce 2020 na moře vyplují robotické lodě

26.06.2016 - Stanislav Mihulka

Autonomní nákladní lodě budou operovat bez posádky a bez palub, s podporou operátorů řídících center na pevnině


Reklama

Společnost Rolls-Royce není jenom automobilka. Věnují se i lodní dopravě a několik let pracují na konceptu robotických lodí bez posádky a palub.

Rolls-Royce je v čele iniciativy Advanced Autonomous Waterborne Applications (AAWA), která nedávno zveřejnila bílou knihu o robotických lodích, která popisuje možnosti takové technologie i překážky, co je nutné ještě zdolat.

TIP: Přes Atlantik právě pluje robotický autonomní člun na solární pohon

Autonomní robotické lodě budou operovat bez lidské posádky. Jejich umělým inteligencím budou pomáhat lidští operátoři v kontrolních střediscích na pevnině. V představách vývojářů by autonomní nákladní lodě měly připomínat obrovské velryby, které tiše kloužou se svým nákladem ve vlnách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Rolls-Royce

  • Zdroj fotografií: Rolls-Royce

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907