Rolls-Royce předpovídá, že v roce 2020 na moře vyplují robotické lodě

26.06.2016 - Stanislav Mihulka

Autonomní nákladní lodě budou operovat bez posádky a bez palub, s podporou operátorů řídících center na pevnině


Reklama

Společnost Rolls-Royce není jenom automobilka. Věnují se i lodní dopravě a několik let pracují na konceptu robotických lodí bez posádky a palub.

Rolls-Royce je v čele iniciativy Advanced Autonomous Waterborne Applications (AAWA), která nedávno zveřejnila bílou knihu o robotických lodích, která popisuje možnosti takové technologie i překážky, co je nutné ještě zdolat.

TIP: Přes Atlantik právě pluje robotický autonomní člun na solární pohon

Autonomní robotické lodě budou operovat bez lidské posádky. Jejich umělým inteligencím budou pomáhat lidští operátoři v kontrolních střediscích na pevnině. V představách vývojářů by autonomní nákladní lodě měly připomínat obrovské velryby, které tiše kloužou se svým nákladem ve vlnách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Rolls-Royce

  • Zdroj fotografií: Rolls-RoyceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Skunk pruhovaný je ve volné přírodě ohrožen změnou klimatu, intenzivním zemědělstvím i lovem. Skunci mají skvěle vyvinutý čich a sluch, ale velice špatný zrak - proto bohužel často končí pod koly aut. (foto: Wikimedia Commons, USFWS Mountain-PrairieCC BY 2.0)

Revue

Přemysl Otakar II. nechává křtít pohanské Prusy, obraz Antonína Lhoty. (foto: Wikimedia Commons, DobrošCC BY-SA 4.0)

Historie
Válka

Dobrovolníci si zapisovali, jak se cítí po dojedení snídaně - 86 % z nich hodlá své stravovací návyky změnit k lepšímu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Sunyaev-Zeldovichův efekt v protokupě Pavučina - uprostřed snímku se nachází vzdálená protokupa Pavučina (Spiderweb protocluster) s výraznou stejnojmennou centrální galaxií. (foto: ESO/Di Mascolo; HST: H. FordCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907