Rovables: Miniroboti, kteří žijí na vašem oblečení

22.10.2016 - Stanislav Mihulka

To tady ještě nebylo. Budeme na oblečení nosit miniaturní roboty?

Rovables -<p>Oblečení se možná stane životním prostorem nositelných robotů</p>
Rovables -

Oblečení se možná stane životním prostorem nositelných robotů


Reklama

Inženýři Massachusettského technologického institutu (MIT) a Stanfordu vyvinuli miniroboty, kteří žijí na oděvu. Rovables vypadají jako miniaturní auta, jen nejezdí po zemi, ale po lidech. Roboti jsou vybaveni magnetickými koly, díky nimž nespadnou z látky. Vypadají jako oživlé elektronické brože, nejsou ale jen pro ozdobu.

TIP: Elektronika na tělo: Chytré náramky sledují zdraví měřením potu

Rovables mají i praktické využití. Mohou sloužit jako netradiční senzory nebo třeba digitální displeje, které svému majiteli zaručí pozornost v klubech po celý páteční večer. Rovables jsou pozvánkou do budoucnosti s úžasně pestrou a zajímavou nositelnou elektronikou.

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: Artem Dementyev / MIT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907