Rover Perseverance ulovil na Marsu svého prvního raráška

18.03.2021 - Michal Švanda

Prachové víry, označované jako ďáblové či rarášci, jsou Marsu poměrně běžným jevem. Svůj první úlovek raráška si připsal i rover Perseverance.

<p><strong>Ve výřezu prachový vír, jak jej zachytil rover Perseverance.</strong> <em>(zdroj: NASA/JPL-Caltech, </em><em>CC BY-SA 4.0)</em></p>

Ve výřezu prachový vír, jak jej zachytil rover Perseverance. (zdroj: NASA/JPL-Caltech, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Na rudé planetě se prachové bouře formují stejným mechanismem jako na Zemi. Objevují se hlavně během teplého letního období, kdy na povrch dopadá nejvíc slunečních paprsků a ohřívají ho. Teplo se přenáší do atmosféry, zahřátý vzduch stoupá vzhůru a může začít rotovat – k čemuž dojde obvykle v důsledku přechodu přes překážku nebo tzv. rychlostním střihem, kdy ovzduší v různých výškách proudí v rozdílných směrech. Vzniklý vír nasává prach a vynáší jej do vysokých vrstev atmosféry. Sluneční svit se tím zastíní, ohřev povrchu ustane a bouře se zastaví. 

Popsaný scénář patří k nejčastějším. Na Marsu vzniká v létě mnoho lokálních prachových bouří, jež přetrvají jen několik hodin. V některých případech však ohřev neustane, bouře je dál živena a nabývá na mohutnosti. Ve výjimečných případech může dosáhnout i planetárních rozměrů a přetrvat několik týdnů, než tepelný motor zespod utichne a živel odezní.

TIP: Fakta a mýty o prachových bouřích na Marsu: Jak moc jsou nebezpečné?

Čerstvý úlovek Perseverance je zajímavý především s ohledem na aktuální pozici Marsu. Rudá planeta se totiž nyní blíží k apareu (pozemskému ekvivalentu afélia), kdy se na své oběžné dráze nachází v nejvzdálenějším bodě od Slunce (nejdál se bude Mars od Slunce nacházet 13. červenece). Na rozdíl od většiny planet je trajektorie jeho oběžné dráhy vzhledem ke Slunci výrazně výstředná. V nejbližším bodě jej od Slunce dělí 1,38 AU, v nejvzdálenějším 1,67 AU. Během marsovského aparea tak planeta přijímá o 31 % méně sluneční energie. Výskyt prachového víru tak ukazuje, že i v této době je sluneční energie na Marsu stále dostatečně silná, aby vytvořila prachové ďábly

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907