Rozděl a panuj: Nejlepší je nechat bakterie bojovat proti sobě navzájem

13.12.2017 - Stanislav Mihulka

Když se dva perou, třetí se směje. A když se perou bakterie, vyhrává člověk

Mikrobi - Bratrovražedný boj mikrobů by nám mohl pomoct s rezistencemi
Mikrobi - Bratrovražedný boj mikrobů by nám mohl pomoct s rezistencemi

Reklama

Není žádným tajemstvím, že nás stále více ohrožují rezistence bakterií vůči antibiotikům. Na nebezpečné infekce zabírá stále méně léků a kvůli odolným bakteriím umírá stále více pacientů.

Američtí vědci navrhují, abychom na bakterie použili klasický trik, který dobře známe z vlastní zkušenosti. Stačí, abychom přinutili bakterie bojovat proti sobě navzájem. V takovém souboji jim bude odolnost vůči antibiotikům úplně k ničemu.

TIP: Nebezpečí roste: V roce 2050 zabijí rezistentní bakterie 10 milionů lidí ročně

Jak na to? Můžeme si vytipovat významnou živinu, kterou potřebují různé druhy bakterií, a uměle snížit její dostupnost. Mezi bakteriemi vypukne konkurenční boj a v něm je odolnost vůči antibiotikům zbytečnou přítěží. Rezistentní bakterie v takových soubojích obvykle prohrávají.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Michigan

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907