Když se dva perou, třetí se směje. A když se perou bakterie, vyhrává člověk
Není žádným tajemstvím, že nás stále více ohrožují rezistence bakterií vůči antibiotikům. Na nebezpečné infekce zabírá stále méně léků a kvůli odolným bakteriím umírá stále více pacientů.
Američtí vědci navrhují, abychom na bakterie použili klasický trik, který dobře známe z vlastní zkušenosti. Stačí, abychom přinutili bakterie bojovat proti sobě navzájem. V takovém souboji jim bude odolnost vůči antibiotikům úplně k ničemu.
TIP: Nebezpečí roste: V roce 2050 zabijí rezistentní bakterie 10 milionů lidí ročně
Jak na to? Můžeme si vytipovat významnou živinu, kterou potřebují různé druhy bakterií, a uměle snížit její dostupnost. Mezi bakteriemi vypukne konkurenční boj a v něm je odolnost vůči antibiotikům zbytečnou přítěží. Rezistentní bakterie v takových soubojích obvykle prohrávají.
University of Michigan
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.