Rozhodování o budoucnosti světa: Velká trojka na jaltské konferenci 1945

26.04.2020 - Jiří Suchánek

<p>Jedna z mnoha verzí slavné fotografie velké trojky v Jaltě</p>

Jedna z mnoha verzí slavné fotografie velké trojky v Jaltě


Reklama

Jaltská konference, která se odehrála mezi 4. a 11. únorem 1945, byla druhou ze tří velkých druhoválečných schůzek mezi Churchillem, Rooseveltem a Stalinem – k prvnímu setkání došlo v listopadu 1943 v Teheránu a ke třetímu v červenci 1945 v Postupimi.

Budoucnost starého kontinentu

Hlavní náplní konference byla diskuse o poválečném uspořádání Evropy a Německa a jeho konečné porážce. V popředí fotografie je usazena již zmíněná „velká trojka“ – usmívající se britský ministerský předseda Winston Churchill (1874–1965), pokuřující americký prezident Franklin Roosevelt (1882–1945) a soustředěný sovětský diktátor Josif Stalin (1879–1953).

V jejich pozadí pak lze identifikovat řadu dalších významných politických osobností. Za Churchillem stojí britský ministr zahraničí Anthony Eden (1897–1977) a po jeho levici je americký ministr zahraničí Edward Stettinius (1900–1949). Mírně v pozadí s fajfkou fotograf zachytil britského diplomata Sira Alexandera Cadogana (1884–1968), který v té době sloužil jako státní sekretář na ministerstvu zahraničí. Za Stalinem v klobouku je sovětský ministr zahraničí Vjačeslav Molotov (1890–1986) a za jeho levým ramenem právě otáčí hlavou americký diplomat a velvyslanec v Moskvě Averell Harriman (1891–1986).

Barevné i černobílé

Během oficiálního fotografování vzniklo mnoho verzí zobrazeného snímku, některé v barevném, většina ale v černobílém provedení. Liší se zejména rozdílnými úhly pořízení, postavami zachycenými v pozadí, ale i výrazy v obličejích „velké trojky“.

TIP: Winston Churchill: Temná tvář britského buldoka

A tak zatímco někde se tváří vážně a soustředěně, jinde lze spatřit uvolněnou atmosféru a úsměvy. Na jednom ze snímků zase chybí Winston Churchill, takže je dobře patrné, že státníci seděli na židlích s opěradly vyřezanými do tvaru snopku obilí se dvěma srpy – tedy symbolikou tak typickou pro komunistickou ideologii.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907