Rozpálená superzemě s teplotou 2 300 °C má atmosféru jako naše planeta

21.11.2017 - Stanislav Mihulka

Exoplaneta ze souhvězdí Raka je pekelným světem s teplotami šplhajícími k 2 300 °C. Přesto má atmosféru velmi podobnou té, kterou známe ze Země

Na exoplanetě 55 Cancri e dosahují teploty k 2 300 °C. Její atmosféra přesto obsahuje dusík, vodní páru a kupodivu i kyslík.
Na exoplanetě 55 Cancri e dosahují teploty k 2 300 °C. Její atmosféra přesto obsahuje dusík, vodní páru a kupodivu i kyslík.

Reklama

Superzemě 55 Cancri e je sice také terestrická, čili kamenná planeta, jinak se naší domovské planetě nepodobá. Je asi dvakrát větší než Země a svou hvězdu 55 Cancri A, která je podobná Slunci, obíhá ve velmi těsné vzdálenosti. Jeden oběh okolo ní zvládne za méně než 18 hodin.

Taková exoplaneta je samozřejmě extrémně rozžhavená a její povrch nepochybně plave na lávě. Na přilehlé straně planety ke hvězdě dosahují teploty neuvěřitelných 2 300 °C, na odvrácené straně je to jenom o něco lepší, s teplotami kolem 1 400 °C.

Lávový svět s téměř pozemskou atmosférou

Pekelný svět 55 Cancri e, který pozorujeme v souhvězdí Raka, ve vzdálenosti asi 40 světelných let, teď pořádně překvapil odborníky. Renyu Hu z Laboratoře tryskového pohonu NASA v kalifornské Pasadeně a jeho kolegové totiž zjistili, že navzdory extrémním podmínkám je atmosféra 55 Cancri e ve skutečnosti velmi podobná naší atmosféře na Zemi.

TIP: Extrémní superzemě 55 Cancri E je jako jedna velká sopka

Badatelé k tomu dospěli pozorováním záření, které se odráží od atmosféry exoplanety. Nejlepším vysvětlením pozorovaných změn jasnosti je podle nich atmosféra, která obsahuje dusík, vodní páru a kupodivu i kyslík. Je ovšem o poznání hustší, než atmosféra pozemská. Astrobiologové jsou z této zprávy jistě v šoku, protože na první pohled zcela neobyvatelná planeta má atmosféru prakticky stejnou, jako náš obydlený svět. O to těžší teď bude hledat případné planety se životem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA / JPL – Caltech, Astronomical Journal

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL - Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907