Ruský šikula si plní dětský sen. Na střeše své dílny si staví repliku slavné galeony, na které Francis Drake obeplul před 440 lety svět
Plachetnice mořeplavce Francise Draka je zřejmě to poslední, co byste na procházce ruským Bělgorodem čekali. Slavnou galeonu si zde vlastnoručně staví Valerij Vasilijevič Kiku. Valerij, který vyrůstal na Krymu, od mládí s kamarády pozoroval lodě plující v Černém moři a snil o tom, že se jednou stane námořníkem. Jak už to tak s dětskými plány bývá, nakonec se jím nestal, na lodě ale nezanevřel ani když se odstěhoval do vnitrozemského Bělgorodu, ležícího nedaleko ruského Charkova.
Jako zručný modelář si postavil desítky modelů egyptských obchodních lodí, benátských galér, vikinských lodí, anglických a španělských fregat a ruských křižníků. V roce 2011 se Valerij rozhodl, že si své modelářské dovednosti vyzkouší ve větším měřítku. Místem, kde měla stát jeho první velká loď, se stala střecha jeho vlastní dílny.
Předobrazem Valerijova díla se stala plachetnice Golden Hind (Zlatá laň) na níž slavný britský mořeplavec a korzár Francis Drake obeplul v letech 1577–1580 zeměkouli. Přesné rozměry původní plachetnice nejsou známé, historikové ale předpokládají, že na délku měřila okolo 26 metrů. Podobně velká bude i Valerijova „létající“ galeona. Po dokončení na ni ale nečekají mořské vlny – zručný stavitel z ní chce udělat muzeum, kde by si mohl vystavit své modely a další díla spojená s námořní tematikou.
Oddity Central
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)