Rychle něco do žaludku: Historie fast foodů sahá tisíce let do historie

20.05.2021 - Olga Nivnická

Dnes si ve fast foodech čas od času zahřeší skoro každý – historie rychlého pouličního občerstvení však prokazatelně sahá nejméně do antiky a dost možná až do mezopotámské civilizační kolébky...

<p>Prodavač mušlí a jeho stánek ve newyorské čtvrti Little Italy (kolem roku 1900).</p>

Prodavač mušlí a jeho stánek ve newyorské čtvrti Little Italy (kolem roku 1900).


Reklama

Koupit si něco k snědku jen tak na ulici a rychle to sníst za chůze… Na tom není nic nového! Stánky s občerstvením vystaveným rovnou pod nosem procházejícím lidem se vynořily už ve starověku, hned jak se tehdejší města začala zalidňovat a rozrůstat o davy obchodníků, poutníků a vesničanů přicházejích na trh.

TIP: Dějiny rychlého občerstvení: Na hamburger do starého Říma

Vyvařovny pod širým nebem se ostatně podařilo vykopat i v ruinách Pompejí a středověké trhy se dobrotami nabízenými během jarmarků jen hemžily. Fenomén fast foodu a drive-in okének, jak je známe dnes, se ale zrodil až v první polovině 20. století v Americe.

Během vlny veder se dalo na ulici osvěžit i lízáním ledových kvádrů (New York roku 1912, foto: Library of Congress)

Bufety v Mezopotámii i Číně 

Archeologický výzkum naznačuje, že koncept rychlého občerstvení nebyl výsadou římského impéria, ale praktikoval se již dlouho předtím i v jiných lokalitách. Například v oblasti Mezopotámie se dochovaly budovy zhruba z 3. tisíciletí př. n. l. s okny směrem do ulice. Zmíněný architektonický prvek je přitom pro tehdejší dobu velmi neobvyklý, a vedl proto badatele k závěru, že se jednalo o jakési primitivní bufety. Napovídá tomu i fakt, že se ve zmíněných domech podařilo vedle značného množství nádobí nalézt rovněž prostory pro rozdělávání ohně

Obdobná zařízení pro stravování přímo na ulici fungovala patrně také ve starověké Číně, kde veřejné jídelny nabízely občerstvení až do pozdních nočních hodin. A právě v daleké říši měli strávníci zřejmě jako první v dějinách možnost zvolit si konkrétní jídlo přímo z nabízeného menu. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií:

    Getty Images, Library of Congress

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907