Dějiny rychlého občerstvení: Archeologové nalezli v Pompejích antický fastfood

Archeologové nalezli v Pompejích mimořádně zachované thermopolium, tedy jakési antické rychlé občerstvení

27.12.2020 - Martin Reichman



Pult antického „bufetu“, zakonzervovaný ve vrstvě popela, byl částečně obnažen už v roce 2019. Badatelé ale tehdy krátce nato práce zastavili, aby se thermopolium na rušném místě archeologického parku vyhnulo poškození. Thermopolium sestává z řeckých výrazů „thermos“, tedy „horký“, a „poleo“, což znamená „prodávat“. V římském světě byly tyto vývařovny pro běžné lidi oblíbené, jen v Pompejích jich bylo na osm desítek.

Antický fastfood

Vedle už známé fresky mořské nymfy na koni vědci nově odhalili vyobrazení různých zvířat, zejména drůbeže a kachen divokých, které byly patrně konzumovány s vínem nebo s horkými nápoji. V terakotových nádobách archeologové našli úlomek kachní kosti a dále zbytky vepřového, kozího, rybího a šnečího masa. Několik ingrediencí bylo vařeno dohromady podobně jako španělská paella. Na dně velkého džbánu byly nalezeny rozdrcené fazolové boby, které sloužily k úpravě chuti vína. 

TIP: Dějiny rychlého občerstvení: Na hamburger do starého Říma

V blízkosti "bufetu" byly nalezeny amfory, nádrž na vodu, kašna a lidské pozůstatky, včetně kostí zhruba padesátiletého muže u dětské postýlky. „Zdá se, že stánek jeho majitelé rychle zavřeli a opustili, ale je možné, že zde někdo, patrně nejstarší muž, zůstal a zemřel během první fáze erupce, kdy se zhroutila půda domu,“ okomentoval nález Massimo Osanna, ředitel archeologického parku.

Druhé z nalezených těl, které v ruce drží poklici jedné z nádob může podle Ossany být zloděj, anebo nějaký obyvatel antického přístavu, který při útěku před běsnící sopkou dostal hlad, ale překvapily ho jedovaté plyny.


Další články v sekci