S pytlem na zádech: V britském Gawthorpe proběhl 54. ročník bláznivého závodu

28.05.2017 - Redakce Revue 100+1

V britském městečku Gawthorpe se konal další ročník závodu v běhu s uhlím. Nový šampion přitom zvládl zhruba kilometrovou trasu za necelých pět minut


Reklama

Tradice poněkud bláznivého klání sahá údajně až k urážce, kterou v roce 1963 počastoval v pivnici jeden štamgast druhého – a jejich potyčka nakonec vyvrcholila závodem v běhu s pytlem uhlí na zádech.

Událost samozřejmě vzbudila velké pozdvižení, a v městečku Gawthorpe tak vznikla tradice, která přetrvala dodnes. Každý rok se na start postaví řada závodníků z celého světa, přes rameno si přehodí padesátikilový pytel uhlí (dámy běhají s dvaceti kilogramy) a s ním pak překonávají vzdálenost 1 200 yardů, tedy asi 1,1 kilometru.

Mužskou kategorii letos ovládl zemědělec Andrew Corrigan, který trasu absolvoval za 4 minuty a 31 sekund. Mezi ženami nenašla přemožitelku Jen Mustanová, jež doběhla o vteřinu dřív než Andrew.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, BBC

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907