S pytlem na zádech: V britském Gawthorpe proběhl 54. ročník bláznivého závodu

28.05.2017 - Redakce Revue 100+1

V britském městečku Gawthorpe se konal další ročník závodu v běhu s uhlím. Nový šampion přitom zvládl zhruba kilometrovou trasu za necelých pět minut


Reklama

Tradice poněkud bláznivého klání sahá údajně až k urážce, kterou v roce 1963 počastoval v pivnici jeden štamgast druhého – a jejich potyčka nakonec vyvrcholila závodem v běhu s pytlem uhlí na zádech.

Událost samozřejmě vzbudila velké pozdvižení, a v městečku Gawthorpe tak vznikla tradice, která přetrvala dodnes. Každý rok se na start postaví řada závodníků z celého světa, přes rameno si přehodí padesátikilový pytel uhlí (dámy běhají s dvaceti kilogramy) a s ním pak překonávají vzdálenost 1 200 yardů, tedy asi 1,1 kilometru.

Mužskou kategorii letos ovládl zemědělec Andrew Corrigan, který trasu absolvoval za 4 minuty a 31 sekund. Mezi ženami nenašla přemožitelku Jen Mustanová, jež doběhla o vteřinu dřív než Andrew.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, BBC

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907