Samci rosniček nakažení zákeřnou houbovou chorobou mají sexy hlasy

05.03.2016 - Stanislav Mihulka

Infekce chytridiomykózou udělá ze samců rosniček japonských atraktivní sexuální partnery


Reklama

Chytridiomykóza je smrtící onemocnění obojživelníků, které vyvolává primitivní houba Batrachochytrium dendrobatidis. Napadá kůži žab, rozvrátí jejich imunitní systém a u většiny druhů žab končí smrtí.

Začala se šířit v průběhu 20. století a už má na svědomí miliony a miliony žab. Vědci se teď snaží chytridiomykózu intenzivně studovat a zjistit, jak bychom mohli zbývající žáby ochránit. Zaměřují se přitom na druhy žab, které chytridiomykózu obvykle přežívají, jako je například rosnička japonská (Hyla japonica).

TIP: Vědci objevili první živočichy, kteří používají jed proti svým rivalům

Udivení badatelé zjistili, že samci těchto rosniček nakažení chytridiomykózou mají během námluv výraznější a déle znějící hlasy. Pro samičky rosniček jsou víc sexy a nemocní samci jsou proto paradoxně při námluvách úspěšnější.

Není vyloučeno, že jde o zákeřnou manipulaci houby se svým hostitelem. Možná je pro chytridiomykózu výhodné, aby si nakažení samečci co nejvíc užívali se svými protějšky. Třeba se přitom chytridiomykóza snadněji přenáší.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907