Saturnův měsíc Enceladus by potřeboval instalatéra

10.05.2016 - Martin Reichman

Sonda Cassini zaznamenala překvapivé zjištění – gejzíry na Saturnově měsíci Enceladu mohutní, když se měsíc vzdálí od mateřské planety


Reklama

Objev ledových gejzírů na Saturnově měsíci Enceladu se datuje do roku 2005, kdy je poprvé zmapovala sonda Cassini. Výtrysky dosahují stovky kilometrů do vesmíru a svou délkou několikanásobně přesahují průměr samotného měsíce. Za nejpravděpodobnější vysvětlení jejich vzniku bývá považována gravitace Saturnu, který svými slapovými silami rozehřívá Enceladův podpovrchový oceán. Nová zjištění ale ukazují, že dynamika gejzírů silně souvisí se vzdáleností měsíce od své mateřské planety. 

Jeden z gejzírů, který se nachází v blízkosti jižního pólu Enceladu, ztrojnásobil svou aktivitu v okamžiku, kdy měsíc dosáhl nejvzdálenějšího bodu své mírně excentrické oběžné dráhy. Podle vědců to znamená, že trhliny v povrchu Enceladu reagují na gravitaci a slapové síly Saturnu. Nárůst aktivity se ale neprojevil u všech zmapovaných gejzírů ve stejné míře. Proč tomu tak je, je zatím otázkou, v každém případě je dynamika ledových gejzírů složitější, než se doposud zdálo.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL/Space Science Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907