Saturnův měsíc Enceladus by potřeboval instalatéra

10.05.2016 - Martin Reichman

Sonda Cassini zaznamenala překvapivé zjištění – gejzíry na Saturnově měsíci Enceladu mohutní, když se měsíc vzdálí od mateřské planety


Reklama

Objev ledových gejzírů na Saturnově měsíci Enceladu se datuje do roku 2005, kdy je poprvé zmapovala sonda Cassini. Výtrysky dosahují stovky kilometrů do vesmíru a svou délkou několikanásobně přesahují průměr samotného měsíce. Za nejpravděpodobnější vysvětlení jejich vzniku bývá považována gravitace Saturnu, který svými slapovými silami rozehřívá Enceladův podpovrchový oceán. Nová zjištění ale ukazují, že dynamika gejzírů silně souvisí se vzdáleností měsíce od své mateřské planety. 

Jeden z gejzírů, který se nachází v blízkosti jižního pólu Enceladu, ztrojnásobil svou aktivitu v okamžiku, kdy měsíc dosáhl nejvzdálenějšího bodu své mírně excentrické oběžné dráhy. Podle vědců to znamená, že trhliny v povrchu Enceladu reagují na gravitaci a slapové síly Saturnu. Nárůst aktivity se ale neprojevil u všech zmapovaných gejzírů ve stejné míře. Proč tomu tak je, je zatím otázkou, v každém případě je dynamika ledových gejzírů složitější, než se doposud zdálo.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL/Space Science Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907