Saúdi odříznou Katar od světa: Bude z poloostrova izolovaný ostrov?

Saúdská Arábie chce na své hranici s Katarem vybudovat průplav a z poloostrova tak vytvořit izolovaný ostrov. Do projektu za 745 milionů dolarů se hlásí pět mezinárodních firem

04.09.2018 - Martin ReichmanProjekt Saúdská Arábie je dalším pokračováním diplomatické krize, která odstartovala loni v létě, kdy Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt přerušili s Katarem diplomatické styky. Bohatou zemi viní z financování terorismu, trnem v oku je ale také spolupráce Kataru s Íránem, který je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie. Politická krize vyvrcholila obchodní a dopravní blokádou Kataru.

Mořský průplav Salva, jak je projekt označován, má být 60 kilometrů dlouhý, 200 metrů široký a 15 až 20 metrů hluboký. Náklady na jeho vybudování se odhadují na 745 milionů dolarů (více než 16 miliard korun).

Podle místních médií plánuje vláda přeměnit kanál na turistický resort, ve hře je ale i varianta výstavby vojenské základny nebo pohřebiště jaderného odpadu. Jméno zhotovitele chce Saúdská Arábie zveřejnit již během září, samotná výstavba kanálu by pak mohla začít ještě letos.

 


Další články v sekci