Schody k triumfu: Příslušníci Vietkongu v obsazeném Saigonu

17.01.2020 - Redakce Válka Revue

<p>Snímek pořízený 30. dubna 1975 zachycuje vojáky Vietkongu na schodišti před jihovietnamským národním shromážděním</p>

Snímek pořízený 30. dubna 1975 zachycuje vojáky Vietkongu na schodišti před jihovietnamským národním shromážděním


Reklama

Budova jihovietnamského národního shromáždění sloužila jako sídlo parlamentu od roku 1955, ale o 20 let později se vrátila ke svému původnímu účelu a začala hostit divadelní představení. Bojovníci na snímku mají vojenské uniformy. Během ofenzivy, která ukončila válku, se Vietnamská lidová armáda v dosud nevídané míře propojila s partyzánským hnutím, jemuž tou dobou dodávala většinu kádrů.

Vítězství revoluce

Hektický poslední dubnový den roku 1975 vyvrcholil v dopoledních hodinách, kdy jihovietnamský prezident Duong Van Minh ohlásil zastavení palby a bezpodmínečnou kapitulaci. Kolem dvanácté hodiny prorazil tank bránu vládního paláce, a když komunisté vešli dovnitř, našli prezidenta i jeho kabinet sedět u oválného stolu. Minh řekl velícímu nepřátelskému důstojníkovi, že tu čekají, aby mohli oficiálně předat vládu.

Severovietnamský plukovník však odvětil: „Otázka předání moci není na pořadu dne. Vaše moc se již rozdrolila. Nemůžete předat něco, co nemáte.“ Později odpoledne pak komunistický velitel ohlásil rádiem rozpuštění dosavadní jihovietnamské vlády i všech jejích podřízených orgánů.

TIP: Najdi a znič aneb Pěšákova válka: Americká pěchota ve Vietnamu 

V následujících dnech vojáci a partyzáni odřízli metropoli od okolí a zároveň hlídkovali v jejích ulicích, aby obnovili pořádek. O rok později pak přišlo symbolické přejmenování Saigonu na Ho Či Minovo Město. 

  • Zdroj textu:

    Vojska

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907