Se sklenicí roste chuť? Větší sklenice s vínem nutí lidi více pít

08.06.2016 - Stanislav Mihulka

Na velikosti sklenice s vínem záleží


Reklama

Psychologové z Univerzity v Cambridge zkoumají návyky při pití alkoholu. Během výzkumu se rozhodli ověřit, jaký vliv má na pijany vína velikost sklenic, z nichž pijí. Uspořádali proto zajímavý experiment ve spolupráci s univerzitní restaurací.

V této restauraci po dobu 16 týdnů měnili velikost sklenic na víno. Hosté měli k dispozici standardní sklenice na víno (3 dcl), větší sklenice (3,75 dcl) anebo menší sklenice (2,5 dcl).

Záhy vyšlo najevo, že mezi menšími a standardními sklenicemi není v konzumaci vína rozdíl. Zato když hosté pili víno z větších sklenic, tak se tržby za víno zvedly o téměř 10 procent.

TIP: Ballantine's Space Glass: Sklenky pro popíjení whisky ve vesmíru

Podle badatelů zřejmě hraje roli to, že větší sklenice mění naše vnímání množství vína. Lidé tím pádem pijí víno z větších sklenic rychleji a objednají si ho větší množství. Tento efekt ale bude nejspíš fungovat jenom do určité velikosti sklenic. Pít víno z gigantické sklenice by už nebylo takovým požitkem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Quinn Dombrowski / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907