Se sklenicí roste chuť? Větší sklenice s vínem nutí lidi více pít

08.06.2016 - Stanislav Mihulka

Na velikosti sklenice s vínem záleží


Reklama

Psychologové z Univerzity v Cambridge zkoumají návyky při pití alkoholu. Během výzkumu se rozhodli ověřit, jaký vliv má na pijany vína velikost sklenic, z nichž pijí. Uspořádali proto zajímavý experiment ve spolupráci s univerzitní restaurací.

V této restauraci po dobu 16 týdnů měnili velikost sklenic na víno. Hosté měli k dispozici standardní sklenice na víno (3 dcl), větší sklenice (3,75 dcl) anebo menší sklenice (2,5 dcl).

Záhy vyšlo najevo, že mezi menšími a standardními sklenicemi není v konzumaci vína rozdíl. Zato když hosté pili víno z větších sklenic, tak se tržby za víno zvedly o téměř 10 procent.

TIP: Ballantine's Space Glass: Sklenky pro popíjení whisky ve vesmíru

Podle badatelů zřejmě hraje roli to, že větší sklenice mění naše vnímání množství vína. Lidé tím pádem pijí víno z větších sklenic rychleji a objednají si ho větší množství. Tento efekt ale bude nejspíš fungovat jenom do určité velikosti sklenic. Pít víno z gigantické sklenice by už nebylo takovým požitkem.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Quinn Dombrowski / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tučňák císařský (535 m)

Zástupce ptačí říše si obvykle s ponorem do velkých hloubek nespojujeme, přesto i mezi nimi najdeme skutečného mistra. Je jím tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), obyvatel ledové Antarktidy a největší ze všech současných tučňáků. Kromě skvělého přizpůsobení mrazu disponuje také hydrodynamickým tvarem těla a předními končetinami přeměněnými na účinná pádla, která z něj činí skvělého plavce i potápěče. Tučňáci se při lovu potravy v podobě ryb, korýšů a hlavonožců často potápí do více než stometrové hloubky. V některých případech pak provádí ponor až ke dnu mělčích moří a dostávají se tak do hloubek několika set metrů. Absolutním zaznamenaným rekordem je zatím 535 metrů, kterého dosáhla mladá samička v oblasti zvané McMurdo Sound.

S překvapivým zjištěním o nevšedních potápěčských dovednostech tučňáků přišel roku 1971 americký fyziolog Gerry Kooyman. Ten připevnil tučňákům na tělo malé zařízení, registrující hloubku ponoru. Výsledkem bylo zjištění, že tučňákům nečiní problém ponořit se do hloubek kolem 265 metrů na dobu až 18 minut.

Příroda

Zámek Valtice

Historie

Stalin si dobře zapamatoval slabost carské policie, která lidi „jen“ posílala do exilu. Své protivníky pak rovnou střílel.

Zajímavosti
Vesmír

Hexakoptéra Acecore Noa s „filmařskou“ výbavou

Věda

Loď Crew Dragon vynesla do kosmu raketa Falcon 9.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907