Se sklenicí roste chuť? Větší sklenice s vínem nutí lidi více pít

08.06.2016 - Stanislav Mihulka

Na velikosti sklenice s vínem záleží


Reklama

Psychologové z Univerzity v Cambridge zkoumají návyky při pití alkoholu. Během výzkumu se rozhodli ověřit, jaký vliv má na pijany vína velikost sklenic, z nichž pijí. Uspořádali proto zajímavý experiment ve spolupráci s univerzitní restaurací.

V této restauraci po dobu 16 týdnů měnili velikost sklenic na víno. Hosté měli k dispozici standardní sklenice na víno (3 dcl), větší sklenice (3,75 dcl) anebo menší sklenice (2,5 dcl).

Záhy vyšlo najevo, že mezi menšími a standardními sklenicemi není v konzumaci vína rozdíl. Zato když hosté pili víno z větších sklenic, tak se tržby za víno zvedly o téměř 10 procent.

TIP: Ballantine's Space Glass: Sklenky pro popíjení whisky ve vesmíru

Podle badatelů zřejmě hraje roli to, že větší sklenice mění naše vnímání množství vína. Lidé tím pádem pijí víno z větších sklenic rychleji a objednají si ho větší množství. Tento efekt ale bude nejspíš fungovat jenom do určité velikosti sklenic. Pít víno z gigantické sklenice by už nebylo takovým požitkem.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Quinn Dombrowski / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příchod bělochů znamenal pro indiány šok. Hernán Cortés dobývá Tenochtitlán, hlavní město Aztéků.

Zajímavosti

Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.

Věda
Reklama
Revue

Poslední zbytky horských deštných pralesů Sierra Madre v Guatemale a Mexiku jsou domovem mnoha kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin, mezi nimi i guanů horských.

Příroda

Analema složená ze snímků pořízených během roku 2015 ve městě Sulmona ve střední Itálii. Nejvyšší bod „osmičky“ tvoří sluneční kotouč zachycený 21. června, v den letního slunovratu, nejnižší pak 21. prosince, tedy na zimní slunovrat

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907