Selhání navigace: Evropský systém Galileo je již několik dní mimo provoz

Téměř hotový navigační systém Galileo postihl technický výpadek. Podle provozovatele jde o technický problém pozemního zařízení

18.07.2019 - Stanislav Mihulka



Evropská unie buduje svůj vlastní autonomní globální družicový polohový systém Galileo. První ze satelitů byl vypuštěn na oběžnou dráhu v roce 2011. Kompletní sestava 30 satelitů systému Galileo by měla pracovat v plném provozu již v roce 2020, pokud to nepřekazí nějaké nepředvídané okolnosti.

A takové věci se občas stávají. Agentura European Global Navigation Satellite Systems Agency (GSA), která má na starost systém Galileo, a která sídlí v Praze, v těchto dnech oznámila, že od pátku 12. července postihl systém výpadek. Podle vyjádření GSA je za výpadek zodpovědný technický incident, který se týká pozemního zařízení systému Galileo.

Výpadek navigace systému Galileo

Systém Galileo je od prosince 2016 v pilotním provozu. Zařízení, které používají Galileo, mohou být přepnuta na GPS navigaci, dokud se problém nevyřeší. Incident podle GSA vedl k výpadku navigačních služeb. Funkce pro pátrání a záchranu, která pomáhá lidem na moři či v přírodě v nouzi, zůstala podle dostupných informací zachovaná.

TIP: Galileo má problém: Atomové hodiny evropských satelitů selhávají

Galileo má v tuto chvíli na oběžné dráze 22 satelitů. Až bude v kompletní sestavě, měl by se tento systém stát civilní alternativou k americkému navigačnímu systému GPS a ruskému systému GLONASS. Evropští plánovači ale nezastírají, že v budoucnu by Galileo měl hrát roli v nezávislosti evropských vojenských systémů. 

Témata

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    ESA


Další články v sekci