Sen každého cyklisty: Německo dalo zelenou dálnicím pro jízdu na kole

04.01.2016 - Stanislav Mihulka

V německém Porúří už mohou jezdit na prvních 5 kilometrech dálnice pro cyklisty


Reklama

Žádné semafory, žádné náklaďáky, jenom jízda a vítr ve tváři. Německo pokročilo zase o něco dál v rozvoji silnic a vyšlo vstříc velké komunitě cyklistů. Otevřeli tam první úsek dálnice, která je výhradně pro cyklisty.

Je to zatím spíše symbolická dálnice, měří pouhých 5 kilometrů. Postupem času by ale měla mít více než 100 kilometrů a propojovat deset měst v oblasti Porúří, včetně Duisburgu, Bochumu a Hammu, stejně jako 4 univerzity.

Na první pohled to není závratně dlouhý úsek. V dosahu dvou kilometrů od této dálnice pro cyklisty ale žijí téměř dva miliony lidí, kteří by ji mohli používat. Podle odhadů odborníků by nově otevřená dálnice pro kola mohla každý den dostat ze silnic 50 tisíc aut.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org, AFP

  • Zdroj fotografií: Vzach, Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907