Sen každého cyklisty: Německo dalo zelenou dálnicím pro jízdu na kole

04.01.2016 - Stanislav Mihulka

V německém Porúří už mohou jezdit na prvních 5 kilometrech dálnice pro cyklisty


Reklama

Žádné semafory, žádné náklaďáky, jenom jízda a vítr ve tváři. Německo pokročilo zase o něco dál v rozvoji silnic a vyšlo vstříc velké komunitě cyklistů. Otevřeli tam první úsek dálnice, která je výhradně pro cyklisty.

Je to zatím spíše symbolická dálnice, měří pouhých 5 kilometrů. Postupem času by ale měla mít více než 100 kilometrů a propojovat deset měst v oblasti Porúří, včetně Duisburgu, Bochumu a Hammu, stejně jako 4 univerzity.

Na první pohled to není závratně dlouhý úsek. V dosahu dvou kilometrů od této dálnice pro cyklisty ale žijí téměř dva miliony lidí, kteří by ji mohli používat. Podle odhadů odborníků by nově otevřená dálnice pro kola mohla každý den dostat ze silnic 50 tisíc aut.

  • Zdroj textu:

    Phys.org, AFP

  • Zdroj fotografií: Vzach, Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907