Setkání historie se současností: Stíhací letouny RAF 1940–1960

27.04.2018 - Redakce Válka Revue

<p>Zleva Hawker Hurricane Mk.IIC,  upermarine Spitfire PR Mk.XIX, Gloster Meteor F Mk.8, Hawker Hunter F.6, Gloster Javelin FAW Mk.9 a English Electric Lightning F.1 </p>

Zleva Hawker Hurricane Mk.IIC,  upermarine Spitfire PR Mk.XIX, Gloster Meteor F Mk.8, Hawker Hunter F.6, Gloster Javelin FAW Mk.9 a English Electric Lightning F.1 


Reklama

V září 1960 se na leteckém dnu v Coltishallu u příležitosti 20. výročí bitvy o Británii představilo šest generací stíhacích letounů RAF. Veřejnost tak mohla poprvé spatřit ve vzduchu pohromadě stroje, které v průběhu dvaceti let tvořily jádro stíhacích sil Královského letectva.

TIP: Pravda o Luftwaffe během druhé světové války

Právě v Coltishallu měly v uplynulých dvou desetiletích svou základnu perutě vybavené těmito typy. Kromě hurricanu a spitfiru z Letky historických letadel z bitvy o Británii a Glosteru Meteor, vyřazeného v roce 1957, byly ostatní letouny v činné službě – Hawker Hunter a Electric Lightning pilotovali letci ze 74. perutě RAF, Gloster Javelin patřil 23. peruti.

 

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907