Severní Georgii zaplavují miliony velkých invazních pavouků křižáků

Jedni z největších zástupců čeledi křižákovitých – východoasijské nefily kyjovité, letos v americké Georgii zažívají nebývalou populační explozi. Spoušť, kterou po sobě zanechávají, připomíná hororové filmy...

08.11.2021 - Stanislav MihulkaInvaze nových organismů mohou být velice rychlé a šokující. Obyvatele severní části amerického státu Georgie letos děsí invaze mnoha milionů nepůvodních pavouků. Jejich výraznou aktivitu nelze přehlédnout, protože tkají masivní sítě, které mohou měřit až tři metry. Místní lidé nalézají pavučiny na elektrickém vedení, na zahradách, poštovních schránkách i na verandách.

Jde o zástupce nefil kyjovitých (Trichonephila clavata). Tito velcí žlutočerní zástupci čeledi křižákovitých nejsou pro lidi nebezpeční. Jejich jed je naštěstí jen velmi slabý. U lidí trpících arachnofobií by ovšem takové množství pavouků mohlo vyvolat nepříjemný záchvat paniky.

Invaze z východní Asie 

Nefily kyjovité pocházejí z východní Asie, kde žijí v Japonsku, v Koreji, na Tchaj-wanu a v Číně. V roce 2014 byly ale překvapivě objeveny asi 130 kilometrů severovýchodně od Atlanty v Georgii, kam se zřejmě dostaly v přepravním kontejneru z Asie. Od té doby se populace nefil v Georgii stále zvětšuje, až doposud šlo o růst spíše pozvolný.

TIP: Invaze krasavců: Proč jsou perutýni ohniví v oceánu tak úspěšní?

Letos ale zažívají tito pavouci v Georgii doslova populační explozi. Zatímco v loňském roce bylo podle entomologa Willa Hudsona z místní University of Georgie možné narazit na několik kusů nefil, letos jejich počty připomínají scény z hororových filmů. Většina pavouků zřejmě zahyne s příchodem chladného počasí, jejich zvýšené počty se ale podle entomologa dají očekávat i v následujících letech. Odborníci navíc předpokládají, že se nefily budou šířit i do dalších států USA.


Další články v sekci