Severní Georgii zaplavují miliony velkých invazních pavouků křižáků

08.11.2021 - Stanislav Mihulka

Jedni z největších zástupců čeledi křižákovitých – východoasijské nefily kyjovité, letos v americké Georgii zažívají nebývalou populační explozi. Spoušť, kterou po sobě zanechávají, připomíná hororové filmy...

<p>Nefila kyjovitá v Georgii</p>

Nefila kyjovitá v Georgii


Reklama

Invaze nových organismů mohou být velice rychlé a šokující. Obyvatele severní části amerického státu Georgie letos děsí invaze mnoha milionů nepůvodních pavouků. Jejich výraznou aktivitu nelze přehlédnout, protože tkají masivní sítě, které mohou měřit až tři metry. Místní lidé nalézají pavučiny na elektrickém vedení, na zahradách, poštovních schránkách i na verandách.

Jde o zástupce nefil kyjovitých (Trichonephila clavata). Tito velcí žlutočerní zástupci čeledi křižákovitých nejsou pro lidi nebezpeční. Jejich jed je naštěstí jen velmi slabý. U lidí trpících arachnofobií by ovšem takové množství pavouků mohlo vyvolat nepříjemný záchvat paniky.

Invaze z východní Asie 

Nefily kyjovité pocházejí z východní Asie, kde žijí v Japonsku, v Koreji, na Tchaj-wanu a v Číně. V roce 2014 byly ale překvapivě objeveny asi 130 kilometrů severovýchodně od Atlanty v Georgii, kam se zřejmě dostaly v přepravním kontejneru z Asie. Od té doby se populace nefil v Georgii stále zvětšuje, až doposud šlo o růst spíše pozvolný.

TIP: Invaze krasavců: Proč jsou perutýni ohniví v oceánu tak úspěšní?

Letos ale zažívají tito pavouci v Georgii doslova populační explozi. Zatímco v loňském roce bylo podle entomologa Willa Hudsona z místní University of Georgie možné narazit na několik kusů nefil, letos jejich počty připomínají scény z hororových filmů. Většina pavouků zřejmě zahyne s příchodem chladného počasí, jejich zvýšené počty se ale podle entomologa dají očekávat i v následujících letech. Odborníci navíc předpokládají, že se nefily budou šířit i do dalších států USA.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907