Sex rozpaluje ještěrky: Tejuové se v období páření ohřejí o 10 stupňů

25.01.2016 - Stanislav Mihulka

Zahřívání plazů během páření možná stálo na počátku vzniku teplokrevnosti


Reklama

Teju pruhovaní (Salvator merianae) jsou jako správní plazi studenokrevní. Nedovedou udržet teplotu svého těla na teplotě vyšší, nežli je okolí. Neplatí to pro ně ale na sto procent.

Vědci nedávno zjistili, že dvoukiloví tejuové mají v období páření během noci teplotu až o 10 stupňů vyšší, nežli by měli mít. Ukázalo se, že když přijde doba páření, tak se jich teplota zvyšuje doslova každý den.

Je to záhada. Odborníci nevědí, jak to teplo tejuové vlastně vytvářejí. Prý to nějak souvisí s hormony, které ovlivňují tělo během období páření, anebo snad tejuové takové teplo vytvářejí stahování určitých svalů. Vědci hned zbystřili, protože by nám tento objev mohl poodhalit způsob, jakým vznikla teplokrevnost.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Science Advances

  • Zdroj fotografií: Glenn J. Tattersall

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907