Sex rozpaluje ještěrky: Tejuové se v období páření ohřejí o 10 stupňů

25.01.2016 - Stanislav Mihulka

Zahřívání plazů během páření možná stálo na počátku vzniku teplokrevnosti


Reklama

Teju pruhovaní (Salvator merianae) jsou jako správní plazi studenokrevní. Nedovedou udržet teplotu svého těla na teplotě vyšší, nežli je okolí. Neplatí to pro ně ale na sto procent.

Vědci nedávno zjistili, že dvoukiloví tejuové mají v období páření během noci teplotu až o 10 stupňů vyšší, nežli by měli mít. Ukázalo se, že když přijde doba páření, tak se jich teplota zvyšuje doslova každý den.

Je to záhada. Odborníci nevědí, jak to teplo tejuové vlastně vytvářejí. Prý to nějak souvisí s hormony, které ovlivňují tělo během období páření, anebo snad tejuové takové teplo vytvářejí stahování určitých svalů. Vědci hned zbystřili, protože by nám tento objev mohl poodhalit způsob, jakým vznikla teplokrevnost.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Science Advances

  • Zdroj fotografií: Glenn J. Tattersall

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907