Seznam světového dědictví: Nové poklady UNESCO v Česku

17.08.2019 - Kateřina Helán Vašků

Výbor pro světové dědictví UNESCO rozhodl počátkem července o sedmi nových památkách, které přibudou na prestižní seznam. A Česko se raduje hned dvakrát: Do výjimečné společnosti se totiž zařadil Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří i Národní hřebčín Kladruby nad Labem

<p>Hřebčín v Kladrubech je nejstarším nepřetržitě fungujícím místem svého druhu na světě.</p>

Hřebčín v Kladrubech je nejstarším nepřetržitě fungujícím místem svého druhu na světě.


Reklama

Radost ze zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří se dělí mezi českou a německou stranu. Zmíněnou oblast totiž tvoří 22 celků, z nichž 17 leží v Sasku a zbývajících pět v českém Krušnohoří. Na naší straně hranice jde o tzv. Hornické krajiny Jáchymov, Krupka, Mědník, Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná a také o Rudou věž smrti, třídírnu uranové rudy v komunistickém lágru Vykmanov II.

Zápis na prestižní seznam zdůvodnili členové komise mimo jiné tím, že se přeshraniční region utvářel dlouhá staletí a zrodila se tam řada hutnických a hornických vynálezů. Tyto báňské inovace se pak od 16. století šířily nejen Evropou, ale i za její hranice. Podle koordinátora nominace památky Michala Urbana dokonce kdysi Krušné hory představovaly jakési „Silicon Valley“ tehdejšího světa. 

Nejstarší na světě 

Zápis hřebčína v Kladrubech se stal tak trochu překvapením: Původně měl totiž splnit ještě několik podmínek a doporučení komise a o prestižní titul usilovat až v roce 2020. Nakonec ale všechno dopadlo jinak a hřebčín se ze zápisu raduje už letos s tím, že potřebná doporučení zohlední v následujících měsících

Unikátní komplex se dostal na seznam jako „Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem“ a představuje nejstarší velký hřebčín na světě – jeho základy položil již roku 1563 císař Maxmilián II. Oficiální vznik areálu se pak datuje k 24. dubnu 1579, kdy jej Rudolf II. povýšil z koňské obory na císařský dvorní hřebčín. 

TIP: České a slovenské loutkářství na seznamu kulturního dědictví UNESCO

Tamní bělouši i vraníci (viz Císařská chlouba) sloužili panovníkům pro ceremoniální účely dlouhá staletí, až do roku 1918, kdy místo převzal stát. Zrod Československa se nesl ve znamení odporu vůči všemu habsburskému a zasadil hřebčínu tvrdou ránu – pro chov se tehdy udrželo pouze stádo běloušů. Jen zásluhou nadšenců se nakonec podařilo v jiných stájích zachránit i plemeno vraníků, kteří se pak v roce 1945 vrátili zpět. 

Císařská chlouba

V kladrubském hřebčíně byl původně zaveden chov španělsko-italských koní, z nichž později vzešel starokladrubský kůň – jediné původní české plemeno a současně jediné plemeno vyšlechtěné pouze pro ceremoniální potřeby panovníků. V jeho rodině najdeme starokladrubského bělouše a vraníka, vysoká silná zvířata vyznačující se vytrvalostí a dlouhověkostí: Dožívají se až třiceti let, v hřebčíně jich dnes žije na 500 a využívají se při různých slavnostech i závodech, ale též pro potřeby policie. 


Další nováčci v UNESCO

  • Bagan, Thajsko - trosky posvátného města Bagan v Myanmaru se pyšní výjimečným rozsahem buddhistického umění a architektury převážně z 11. až 13. století.
  • Áísínai’pi, Kanada/USA - kamenné rytiny Áísínai’pi, v oblasti Velkých planin na hranici Kanady a USA, zanechal na pískovcových stěnách údolí řeky Milk lid Černonožců už kolem roku 1800 př. n. l.
  • Augsburg, Německo - vodohospodářský systém v německém Augsburgu se vyvíjel od 14. století a tvoří jej síť kanálů i vodních věží.
  • Seowon, Jižní Korea - Novokonfuciánské akademie zvané seowon v Jižní Koreji pocházejí z 15.–19. století a měly za cíl formovat učence v souladu s poznáním okolní krajiny.  

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907