Seznam světového dědictví: Nové poklady UNESCO v Česku

17.08.2019 - Kateřina Helán Vašků

Výbor pro světové dědictví UNESCO rozhodl počátkem července o sedmi nových památkách, které přibudou na prestižní seznam. A Česko se raduje hned dvakrát: Do výjimečné společnosti se totiž zařadil Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří i Národní hřebčín Kladruby nad Labem

<p>Hřebčín v Kladrubech je nejstarším nepřetržitě fungujícím místem svého druhu na světě.</p>

Hřebčín v Kladrubech je nejstarším nepřetržitě fungujícím místem svého druhu na světě.


Reklama

Radost ze zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří se dělí mezi českou a německou stranu. Zmíněnou oblast totiž tvoří 22 celků, z nichž 17 leží v Sasku a zbývajících pět v českém Krušnohoří. Na naší straně hranice jde o tzv. Hornické krajiny Jáchymov, Krupka, Mědník, Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná a také o Rudou věž smrti, třídírnu uranové rudy v komunistickém lágru Vykmanov II.

Zápis na prestižní seznam zdůvodnili členové komise mimo jiné tím, že se přeshraniční region utvářel dlouhá staletí a zrodila se tam řada hutnických a hornických vynálezů. Tyto báňské inovace se pak od 16. století šířily nejen Evropou, ale i za její hranice. Podle koordinátora nominace památky Michala Urbana dokonce kdysi Krušné hory představovaly jakési „Silicon Valley“ tehdejšího světa. 

Nejstarší na světě 

Zápis hřebčína v Kladrubech se stal tak trochu překvapením: Původně měl totiž splnit ještě několik podmínek a doporučení komise a o prestižní titul usilovat až v roce 2020. Nakonec ale všechno dopadlo jinak a hřebčín se ze zápisu raduje už letos s tím, že potřebná doporučení zohlední v následujících měsících

Unikátní komplex se dostal na seznam jako „Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem“ a představuje nejstarší velký hřebčín na světě – jeho základy položil již roku 1563 císař Maxmilián II. Oficiální vznik areálu se pak datuje k 24. dubnu 1579, kdy jej Rudolf II. povýšil z koňské obory na císařský dvorní hřebčín. 

TIP: České a slovenské loutkářství na seznamu kulturního dědictví UNESCO

Tamní bělouši i vraníci (viz Císařská chlouba) sloužili panovníkům pro ceremoniální účely dlouhá staletí, až do roku 1918, kdy místo převzal stát. Zrod Československa se nesl ve znamení odporu vůči všemu habsburskému a zasadil hřebčínu tvrdou ránu – pro chov se tehdy udrželo pouze stádo běloušů. Jen zásluhou nadšenců se nakonec podařilo v jiných stájích zachránit i plemeno vraníků, kteří se pak v roce 1945 vrátili zpět. 

Císařská chlouba

V kladrubském hřebčíně byl původně zaveden chov španělsko-italských koní, z nichž později vzešel starokladrubský kůň – jediné původní české plemeno a současně jediné plemeno vyšlechtěné pouze pro ceremoniální potřeby panovníků. V jeho rodině najdeme starokladrubského bělouše a vraníka, vysoká silná zvířata vyznačující se vytrvalostí a dlouhověkostí: Dožívají se až třiceti let, v hřebčíně jich dnes žije na 500 a využívají se při různých slavnostech i závodech, ale též pro potřeby policie. 


Další nováčci v UNESCO

  • Bagan, Thajsko - trosky posvátného města Bagan v Myanmaru se pyšní výjimečným rozsahem buddhistického umění a architektury převážně z 11. až 13. století.
  • Áísínai’pi, Kanada/USA - kamenné rytiny Áísínai’pi, v oblasti Velkých planin na hranici Kanady a USA, zanechal na pískovcových stěnách údolí řeky Milk lid Černonožců už kolem roku 1800 př. n. l.
  • Augsburg, Německo - vodohospodářský systém v německém Augsburgu se vyvíjel od 14. století a tvoří jej síť kanálů i vodních věží.
  • Seowon, Jižní Korea - Novokonfuciánské akademie zvané seowon v Jižní Koreji pocházejí z 15.–19. století a měly za cíl formovat učence v souladu s poznáním okolní krajiny.  

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907