Sídlo mocných Lichtenštejnů: Na Valtice rád zavítal Metternich i František Josef

01.06.2020 - Kateřina Höferová

Krásné zahrady, komnaty, luxusní nábytek a plesy v rozzářených zlatých sálech. Valtický zámek se stal synonymem lichtenštejnské moci

<p>Zámek Valtice</p>

Zámek Valtice


Reklama

Původně to byl gotický hrad. Ale ne jen tak nějaký. V dobových materiálech je záznam, že krásnou stavbu obdivoval už Přemysl Otakar II. Ale doba je neúprosná. Staré musí uvolnit místo novému. V tomto případě to ale bylo citlivé. Přestavuje se postupně. A hlavně se přistavuje. Okolní domky jsou skoupeny a zbourány. Na obrovském volném prostoru tak může vyrůstat jedna z nejunikátnějších barokních staveb.

Architektonická chlouba

Rod Lichtenštejnů přebuduje hrad na zámek. Nejdříve renesanční. Několik desetiletí jim podoba vyhovuje. Ale móda se mění... V trendu je baroko a majitelé milují vše moderní. Najato je několik proslulých italských architektů. A dílo se vydaří na výbornou. Valtický zámek patří dodnes k nejkrásnějším stavbám u nás. Čtyři křídla, tři poschodí. Konírna, jízdárna, galerie a dokonce rokokové divadlo. Nechybí ani kaple, honosný dvůr a kočárovna.

Pro rod Lichtenštejnů je zámek hlavně příjemným rodinným obydlím. Chtěli byste na vzduch? Není problém. Od toho slouží veliký zámecký park. Narazíte v něm na celou řadu soch a kamenných laviček. Na návštěvu sem v minulosti rád zavítá třeba císař František Josef I. s manželkou Sisi. Nebo kancléř Metternich

TIP: Zámek krále Slunce: Znáte největší poklady zahrad ve Versailles?

Ale ani pohádkový zámek to neměl vždy jednoduché. Konec druhé světové války postihl i krásnou stavbu. Během rabování zmizelo mnoho původního nábytku a dalšího zařízení. Po válce slouží zámek jako tábor pro nucené práce, suší se tady obilí a dokonce padne návrh: „Udělejme z toho továrnu!“

Komunistický režim potom dotáhne dílo zkázy. Celý areál je zdevastován. Rokokové divadlo slouží jako sklad a za své vzaly i vzácné varhany. Dnešní podoba zámku je pak výsledkem práce mnoha šikovných restaurátorů. Ti naštěstí rychle vrátili Valticím původní podobu. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907