Šikovní lupiči: Delfíni se učí krást ryby rybářům

05.04.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Delfíni a rybáři si tvrdě konkurují v bitvě o ryby. A neberou si servítky.</p>

Delfíni a rybáři si tvrdě konkurují v bitvě o ryby. A neberou si servítky.


Reklama

Ve Středozemním moři docházejí ryby. To je problém pro rybáře, ale také pro delfíny. Ještě horší je, že se lidé a delfíni dostávají do konfliktu, který by mohl mít tragické důsledky. Delfíni jsou totiž chytří a učí se nové taktiky shánění ryb. Jednou z nich je loupení ryb ze sítí rybářů.

Vědci nedávno zkoumali vztah mezi rybáři a delfíny ve vodách severně od Kypru. Zjistili, že v místech výskytu delfínů s šestkrát vyšší pravděpodobností dochází k poškození rybářských sítí. Vše nasvědčuje tomu, že delfíni kradou ze sítí ryby a přitom často sítě potrhají.

TIP: Komando drsných delfínů bude chránit kriticky ohrožené sviňuchy kalifornské

Od delfínů je to riskantní a občas některý z nich v sítích uvízne. Rybáři mají kvůli delfínům ještě nižší úlovky a navíc přicházejí o další peníze za opravy sítí. Nejde přitom o drobné, ztráty rybářů se počítají na tisíce euro ročně.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Exeter, Human Ecology

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda
Zajímavosti

Chcete-li zahlédnout vzdálené galaxie, neobejdete se bez dalekohledu s objektivem o průměru alespoň 10 cm, lépe však 15 cm, a nad hlavou byste měli mít dostatečně tmavou oblohu. (ilustrační foto: Unsplash, Simon Delalande, CC0)

Vesmír

Ostrov Sokotra, kde se poddruhu Adenium obesum subsp. Socotranum daří, leží asi 240 km od pobřeží Somálska. Politicky je ovšem ostrov součástí Jemenské republiky. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907