Šikovní Rocket Lab vynesli do vesmíru 3 satelity US Air Force

07.05.2019 - Stanislav Mihulka

Společnost Rocket Lab si připsala další úspěšný start své malé nosné rakety Electron na Novém Zélandu

<p>Nový start nosné rakety Electron</p>

Nový start nosné rakety Electron


Reklama

Malá, ale cílevědomá společnost s novozélandskými kořeny Rocket Lab zaznamenala další významný úspěch, tentokrát brzy po předešlém startu. Po pěti týdnech se jim opět podařilo úspěšně vypustit nosnou raketu s nákladem tří experimentálních satelitů US Air Force na misi, kterou si u nich objednalo americké ministerstvo obrany. Šlo o v pořadí pátý start rakety Electron s nákladem na oběžnou dráhu.

Jejich malá a relativně levná nosná raketa Electron odstartovala 2. května 2019 v šest hodin odpoledne místního času z kosmodromu Rocket Lab Launch Complex 1 na novozélandském poloostrovu Mahia. O méně než hodinu později již byly dva cubesaty a jeden větší satelit na požadovaných oběžných drahách. Tuto misi Rocket Lab uvádějí, jak je jejich zvykem, pod poetickým označením. Tentokrát se jmenuje „That's a Funny Looking Cactus“ (česky „To je legrační kaktus“), což prý souvisí s testy kosmických technologií na základně Kirtland Air Force Base, v pouštní krajině Nového Mexika.

Rekordní náklad rakety Electron

Všechny tři satelity, tedy cubesaty SPARC-1 a Falcon ODE a větší satelit Harbinger dohromady vážily 180 kilogramů. Jde tedy zatím o nejtěžší náklad, jaký 17-metrová nosná raketa Electron zatím dopravila do vesmíru. Maximální možný náklad pro let na nízkou oběžnou dráhu by přitom pro tuto malou nosnou raketu měl být asi 225 kilogramů.

TIP: Rocket Lab úspěšně vypustili raketu Electron s nákladem cubesatů

Úkolem cubesatu SPARC-1 (Space Plug-and-Play Architecture Research Cubesat-1) je testovat extrémně malou avioniku pro satelity a další podobná zařízení. Cubesat Falcon ODE (Falcon Orbital Debris Experiment) poslouží odborníkům k testování pozemních systémů pro sledování vesmírného odpadu. Větší satelit Harbinger postavila společnost York Space Systems a představuje experimentální komerční systém. 

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Rocket Lab

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907