Šikovní rypouši přispěli k objasnění záhady velikých děr v Antarktidě

13.06.2019 - Stanislav Mihulka

Do výzkumu ledových děr v Antarktidě vědci zapojili také zdatné mořské savce...

<p>Vědci během výzkumu vybavili rypouše senzory a zařízeními pro satelitní komunikaci a nechali je plavat pod ledem.</p>

Vědci během výzkumu vybavili rypouše senzory a zařízeními pro satelitní komunikaci a nechali je plavat pod ledem.


Reklama

Během zimy v letech 2016 a 2017 se na povrchu ledu v antarktickém Weddelově moři dočasně objevily ohromné díry, které si ihned získaly velkou pozornost odborníků i médií. Před desítkami let se tam sice objevily i větší díry, teprve nyní ale vědci dostali šanci nezvyklý jev sledovat pomocí moderních přístrojů.

Badatelé použili satelitní snímky mořského ledu u Antarktidy, robotické plováky s přístroji, a také rypouše, zdatně plavající mořské savce, které vybavili satelitní komunikací a senzory a nechali je plavat pod ledem. Snažili se přitom zjistit, proč se díry v ledu, takzvané polynie, objevují jen v některých letech. Zajímalo je také, jak jejich výskyt souvisí s cirkulací vody v oceánu.

TIP: Objev u jižního pólu: Pod ledem v Antarktidě našli nové ohromné jezero

Výzkum ukázal, že polynie vznikají v důsledky souhry celé řady faktorů, od vanutí větrů kolem Antarktidy až po momentální slanost oceánu. Globální oteplování jim rozhodně nepřeje. Vědci se domnívají, že kvůli oteplování a zejména vodě z roztávajících ledovců budou polynie v budoucnosti spíše vzácnější.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907