Šikovní rypouši přispěli k objasnění záhady velikých děr v Antarktidě

13.06.2019 - Stanislav Mihulka

Do výzkumu ledových děr v Antarktidě vědci zapojili také zdatné mořské savce...

<p>Nadšený vědec rypouš s vybavením</p>

Nadšený vědec rypouš s vybavením


Reklama

Během zimy v letech 2016 a 2017 se na povrchu ledu v antarktickém Weddelově moři dočasně objevily ohromné díry, které si ihned získaly velkou pozornost odborníků i médií. Před desítkami let se tam sice objevily i větší díry, teprve nyní ale vědci dostali šanci nezvyklý jev sledovat pomocí moderních přístrojů.

Badatelé použili satelitní snímky mořského ledu u Antarktidy, robotické plováky s přístroji, a také rypouše, zdatně plavající mořské savce, které vybavili satelitní komunikací a senzory a nechali je plavat pod ledem. Snažili se přitom zjistit, proč se díry v ledu, takzvané polynie, objevují jen v některých letech. Zajímalo je také, jak jejich výskyt souvisí s cirkulací vody v oceánu.

TIP: Objev u jižního pólu: Pod ledem v Antarktidě našli nové ohromné jezero

Výzkum ukázal, že polynie vznikají v důsledky souhry celé řady faktorů, od vanutí větrů kolem Antarktidy až po momentální slanost oceánu. Globální oteplování jim rozhodně nepřeje. Vědci se domnívají, že kvůli oteplování a zejména vodě z roztávajících ledovců budou polynie v budoucnosti spíše vzácnější.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907