Sir John Julius Angerstein: Výstřední otrokář, který horoval za zrušení otroctví

29.10.2020 - Tomáš Konečný

Mezi nejzajímavější britské excentriky patřil na přelomu 18. a 19. století sir John Julius Angerstein. Do dějin vešel zejména coby výrazný mecenáš umění a jeho život provázela řada romantických legend

<p>Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.</p>

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.


Reklama

Už samotný původ a okolnosti Angersteinova narození opřádají mýty. Do Anglie připlul zhruba coby patnáctiletý roku 1749 na lodi obchodníka Andrewa Pouletta Thompsona a příjmení dostal po lodním lékaři. Rodinná tradice říká, že jeho matkou byla ruská carevna Anna, někteří životopisci za ni zas označovali Kateřinu II. Thompson, jenž byl zřejmě chlapcovým otcem, čile obchodoval s petrohradským dvorem a zprostředkovával nejvyšším kruhům luxusní zboží z Anglie a kolonií.

Výstřední srdce ze zlata

John Julius se vyučil účetním v Thompsonově firmě a následně působil jako pojišťovací makléř v lodním obchodě, čímž si vydělal značné jmění. Kolem roku 1800 už vlastnil podíl ve společnosti Lloyd’s i zhruba třetinu plantáží na Grenadě a provozoval první anglickou loterii. V roce 1771 se oženil s Annou Crockettovou, vdovou po bohatém bankéři, která si také přinesla nemalé věno.

Když se blížil konec napoleonských válek, patřil Angerstein k nejbohatším lidem v Británii, neboť mu dlouhodobý válečný stav umožňoval výrazně profitovat z pojišťování lodí. Své jmění však cíleně využíval ke zlepšování života v Londýně. 

Ačkoliv sám vlastnil plantáže s otroky, stál v čele výboru pro záchranu chudých černochů, finančně podporoval kampaň za zrušení otroctví, rozdával majetek na charitu, a dokonce vypisoval odměny za informace vedoucí k dopadení a usvědčení zločinců. Navíc financoval výstavbu v Greenwichi, kde dodnes řada míst nese jeho jméno. Stal se též viceprezidentem, spoluzakladatelem a štědrým sponzorem University College London.

Milovník umění

Především se však bavil sbíráním umění. Za války dovážel z kontinentu malby Rafaela, Tiziana, van Dycka, Rembrandta či Poussina. Patřil k prvním sběratelům oceňujícím barokní tvorbu, neopomíjel ovšem ani moderní trendy. Jednou si v holičství na Covent Garden Piazza povšiml akvarelu hradu, který namaloval holičův syn. Angerstein za obrázek nabídl ohromnou sumu čtyřiceti guinejí (přepočteno na dnešní ceny asi 58 tisíc korun), ačkoliv otec chtěl jen guineu. Tím započala umělecká dráha Williama Turnera, dnes nejslavnějšího anglického malíře.

TIP: Nejbohatští Američanka: Jak přišla Hetty Greenová k pohádkovému bohatství?

Když sir Angerstein roku 1823 zemřel, byla už velká část jeho jmění utracena, přesto své děti zabezpečil velmi dobře. Jeho syn John působil jako poslanec a dcera Juliana si vzala ruského generála hraběte Sablukova. Angersteinovu rozsáhlou sbírku umění později obdržel britský stát a posloužila jako základ pro vybudování Národní galerie. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907