Skutečný Jurský park: Mořští leguáni ze souostroví Galapág

12.04.2016 - Martin Reichman


Reklama

Pohled na mořského leguána je jako cesta časem – do dob před miliony let, kdy vodní světy i suchozemské pláně obývali dávní pravěcí ještěři. Tito unikátní tvorové žijí jen na Galapážském souostroví a jsou jeho nejstaršími obyvateli.

Podle vědeckých teorií se sem dostali před osmi miliony let z pevninské Jižní Ameriky, odkud připluli na vorech. I přes své poněkud strašidelné vzezření, jsou mořští leguáni neškodnými býložravci. Živí se hlavně podmořskými řasami, pro které se mohou potopit až do 12metrové hloubky. Pod vodou vydrží na jeden zátah 10 až 30 minut. Přirozenými nepřáteli leguánů jsou hlavně žraloci, na pevnině je ale ohrožují i krysy, které si rády pochutnají na nakladených vejcích a divoké kočky, lovící leguání mláďata.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: YouTube | Steve WinkworthDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)

Historie

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907