Skutečný Jurský park: Mořští leguáni ze souostroví Galapág

12.04.2016 - Martin Reichman


Reklama

Pohled na mořského leguána je jako cesta časem – do dob před miliony let, kdy vodní světy i suchozemské pláně obývali dávní pravěcí ještěři. Tito unikátní tvorové žijí jen na Galapážském souostroví a jsou jeho nejstaršími obyvateli.

Podle vědeckých teorií se sem dostali před osmi miliony let z pevninské Jižní Ameriky, odkud připluli na vorech. I přes své poněkud strašidelné vzezření, jsou mořští leguáni neškodnými býložravci. Živí se hlavně podmořskými řasami, pro které se mohou potopit až do 12metrové hloubky. Pod vodou vydrží na jeden zátah 10 až 30 minut. Přirozenými nepřáteli leguánů jsou hlavně žraloci, na pevnině je ale ohrožují i krysy, které si rády pochutnají na nakladených vejcích a divoké kočky, lovící leguání mláďata.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: YouTube | Steve Winkworth

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907