Slibná mRNA vakcína by mohla přinést průlom v léčbě rakoviny kůže

Merck s Modernou vyvíjejí mRNA vakcínu proti melanomu. Dosavadní výsledky klinických testů jsou velmi povzbuzující

17.12.2022 - Stanislav Mihulka



Vakcíny založené na mRNA přinesly zásadní pomoc v boji s pandemickým koronavirem, což urychlilo jejich vývoj i pro použití v dalších oblastech medicíny. Společnosti Merck a Moderna nyní intenzivně pracují na mRNA vakcíně, která posiluje imunitní systém v boji proti nebezpečnému melanomu.

Obě farmaceutické společnosti v tomto týdnu oznámily velmi vzrušující výsledky nedávno ukončeného kola klinických testů jejich experimentální vakcíny. Na definitivní závěry je ještě brzy, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že mRNA vakcíny a s nimi spojené léčebné postupy mají pro pacienty s melanomem a dalšími typů nádorů ohromný potenciál.

Úspěch v klinickém testu

Zmíněný klinický test zahrnoval 157 pacientů s melanomem v pokročilé fázi vývoje. Před použitím mRNA vakcíny byly těmto pacientům nádory chirurgicky odstraněny. Současně s vakcínou byla u pacientů použita léčba pomocí monoklonálních látkek Keytruda, která se používá při léčbě melanomu. Ukázalo se, že pacienti, kteří dostali vakcínu, měli o 44 procent nižší riziko, že u nich dojde k obnovení nádoru či úmrtí, v porovnání s pacienty léčenými pouze léčbou Keytruda.

Představitelé společností Merck a Moderna podle dostupných informací domlouvají třetí fázi klinických testů zmíněné vakcíny, která by se měla uskutečnit v roce 2023.

Nové výsledky jsou velmi povzbuzující pro oblast léčby rakoviny,“ uvedl výkonný ředitel Moderny Stéphane Bancel. „Poprvé jsme prokázali, že mRNA vakcína pomáhá v léčbě melanonu, v rámci standardního klinického testu.“

TIP: Nová vakcína proti melanomu má u myší 100% úspěšnost

Jak funguje mRNA vakcína proti melanomu? Namísto toho, aby připravovala tělo očkovaného na útok viru, jako v případě pandemických mRNA vakcín, učí imunitní systém rozeznávat abnormální proteiny vytvářené nádory a následně na ně útočit. Každý nádor je unikátní, takže je obvykle nutné připravit vakcínu na míru konkrétnímu pacientovi. Prozatím je to náročné, ale jak se zdá, tento přístup nese ovoce.


Další články v sekci