Slova jako facky: Urážky vězí v mozku silněji a po delší dobu než komplimenty

06.09.2022 - Stanislav Mihulka

Výzkum založený na sledování aktivity mozku potvrdil, že urážky trápí mozek více a déle, než potěšení z pochval

<p>Lidský mozek je více citlivý na nadávky než na komplimenty. <em>(foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Lidský mozek je více citlivý na nadávky než na komplimenty. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Urážky bolí. Jedovatá slova jsou jako facka nebo kopanec a lidé je často pociťují nepříjemně dlouho, mnohdy celé dny. Potvrzuje to i nizozemský výzkumný tým, který vedla Marijn Struiksma z Univerzity v Utrechtu. S kolegy detailně zkoumali emoční reakce na urážky, komplimenty a neutrální výroky s pomocí zobrazování mozkové aktivity. Jejich výzkum publikoval časopis Frontiers in Communication.

Badatelé umístili elektrody na hlavy téměř 80 žen, které pak vystavili urážkám, pochvalám či prostým sdělením od fiktivního muže. Ukázalo se, že urážky vyvolávají velmi silnou a velmi rychlou reakci, ať už jsou určené dotyčné osobě nebo někomu jinému. Reakce byly podle badatelů velmi podobné reakcím na inkasovaný políček.

Bolest z urážek

Zároveň vyšlo najevo, že se urážky v aktivitě mozku projevují dlouhou dobu. Pokud k urážkám dochází opakovaně, stále vyvolávají podobně intenzivní mozkovou aktivitu, bez ohledu na to, pokolikáté je člověk slyší. Mozek si na urážky nezvykne a neustále ho „zraňují“.

Vše nasvědčuje tomu, že nějaký aspekt urážek poutá značnou pozornost mozku,“ uvádějí vědci. Zdůrazňují, že k tomu dochází už během 250 milisekund po vyslovení urážky. To podle nich ukazuje nejen na značnou citlivost lidí na negativní sociální jednání, ale také to, že jde o automatizovanou reakci.

Mohlo by to souviset s tím, že urážky od pradávna představují hrozbu pro zdraví, život nebo pro sociální postavení. Komplimenty vyvolávaly v porovnání s urážkami menší vlny mozkové aktivity.

TIP: Hádky ve vztazích? Psychologové zkoumali, jaké hádky neničí domácí štěstí

Výsledky experimentu zřejmě souvisejí se skutečností, že náš mozek má tendenci fixovat se spíše na negativní věci než na ty pozitivní. Struiksma s kolegy zároveň přiznávají, že jejich výzkum byl poměrně vzdálený od reálných situací. Probíhal v laboratoři a šlo pouze o reakce žen na výroky fiktivních mužů. Přesto ale přesvědčivě ukázal, jak silný vliv mají urážky na lidskou psychiku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907