Slova jako facky: Urážky vězí v mozku silněji a po delší dobu než komplimenty

06.09.2022 - Stanislav Mihulka

Výzkum založený na sledování aktivity mozku potvrdil, že urážky trápí mozek více a déle, než potěšení z pochval

<p>Lidský mozek je více citlivý na nadávky než na komplimenty. <em>(foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Lidský mozek je více citlivý na nadávky než na komplimenty. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Urážky bolí. Jedovatá slova jsou jako facka nebo kopanec a lidé je často pociťují nepříjemně dlouho, mnohdy celé dny. Potvrzuje to i nizozemský výzkumný tým, který vedla Marijn Struiksma z Univerzity v Utrechtu. S kolegy detailně zkoumali emoční reakce na urážky, komplimenty a neutrální výroky s pomocí zobrazování mozkové aktivity. Jejich výzkum publikoval časopis Frontiers in Communication.

Badatelé umístili elektrody na hlavy téměř 80 žen, které pak vystavili urážkám, pochvalám či prostým sdělením od fiktivního muže. Ukázalo se, že urážky vyvolávají velmi silnou a velmi rychlou reakci, ať už jsou určené dotyčné osobě nebo někomu jinému. Reakce byly podle badatelů velmi podobné reakcím na inkasovaný políček.

Bolest z urážek

Zároveň vyšlo najevo, že se urážky v aktivitě mozku projevují dlouhou dobu. Pokud k urážkám dochází opakovaně, stále vyvolávají podobně intenzivní mozkovou aktivitu, bez ohledu na to, pokolikáté je člověk slyší. Mozek si na urážky nezvykne a neustále ho „zraňují“.

Vše nasvědčuje tomu, že nějaký aspekt urážek poutá značnou pozornost mozku,“ uvádějí vědci. Zdůrazňují, že k tomu dochází už během 250 milisekund po vyslovení urážky. To podle nich ukazuje nejen na značnou citlivost lidí na negativní sociální jednání, ale také to, že jde o automatizovanou reakci.

Mohlo by to souviset s tím, že urážky od pradávna představují hrozbu pro zdraví, život nebo pro sociální postavení. Komplimenty vyvolávaly v porovnání s urážkami menší vlny mozkové aktivity.

TIP: Hádky ve vztazích? Psychologové zkoumali, jaké hádky neničí domácí štěstí

Výsledky experimentu zřejmě souvisejí se skutečností, že náš mozek má tendenci fixovat se spíše na negativní věci než na ty pozitivní. Struiksma s kolegy zároveň přiznávají, že jejich výzkum byl poměrně vzdálený od reálných situací. Probíhal v laboratoři a šlo pouze o reakce žen na výroky fiktivních mužů. Přesto ale přesvědčivě ukázal, jak silný vliv mají urážky na lidskou psychiku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907