Slovo do pranice: Je možné, že se Velká rudá skvrna nezmenšuje?

14.11.2020 - Michal Švanda

Z pozemních pozorování vyplývá, že Velká rudá skvrna na Jupiteru existuje více než 300 let. Za tuto dobu se z našeho pohledu zmenšila zhruba o 75 %. Blíží se konec rudého oka, nebo jen skrytě sbírá síly?

<p>Snímky Velké rudé skvrny, jak je pořídil Hubbleův teleskop. Zatímco v roce 1995 měřila v průměru necelých 21 tisíc kilometrů, o 19 let později to bylo již jen necelých 16 tisíc kilometrů.</p>

Snímky Velké rudé skvrny, jak je pořídil Hubbleův teleskop. Zatímco v roce 1995 měřila v průměru necelých 21 tisíc kilometrů, o 19 let později to bylo již jen necelých 16 tisíc kilometrů.


Reklama

Velká rudá skvrna je jednou z nezaměnitelných ozdob Jupitera. Obří vír, který v atmosféře naší největší planety existuje po více než tři staletí, zůstává až překvapivě stabilní a svými rozměry bezpečně přesahuje velikost Země. Jeho načervenalý vzhled tvoří zřejmě důsledek fotolýzy organických látek působením ultrafialového záření Slunce. Z moderních sledování vyplývá, že skvrnu neustále „přiživuje“ pohlcování drobných vírů v jižním atmosférickém pásu. Přesto se ze systematického měření zdá, že se v čase zmenšuje. Pozorování s vysokým rozlišením dokonce ukazovala odtrhávání rudých šupinek vlivem okolního proudění. 

TIP: Tajemství obří planety Jupiter: Zaniká Velká rudá skvrna?

Někteří vědci tak vidí budoucnost Jupiterovy ozdoby skepticky, jiní však poukazují, že u vírového proudění jsou oscilace velikosti běžné. Jelikož Velká rudá skvrna představuje velmi hluboký útvar, reprezentuje zřejmě solidní množství kinetické energie. Některá pozorování dokonce naznačují, že se v jejím okolí již formují malé vírové útvary, které se pro ni zřejmě brzy stanou novým energetickým zdrojem. To vše svědčí o nesmírně bouřlivé dynamice plynu v atmosféře Jupitera. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907