Smrt Milady Horákové: Justiční vražda, která otřásla dějinami

- redakce 100+1

<p>Poslední slova Milady Horákové: <em>„Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám to…“ </em></p>

Poslední slova Milady Horákové: „Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám to…“ 

27 . 6 . 1950

Reklama

V české historii bychom našli jen málo žen, které se tak výrazně angažovaly ve veřejném a politickém životě. Hnána ideou spravedlnosti a masarykovsko-benešovských myšlenek ale Milada Horáková ten svůj 27. června 1950 položila na oltář komunistického režimu.

Mladá právnička se díky svým ambicím a vytrvalosti dostala už v raném věku mezi přední osobnosti československé scény. Ze své funkce se snažila zrovnoprávnit postavení žen v legislativě stejně jako podpořit systém sociálního zabezpečení.

TIP: Heliodor Píka: Justiční vražda nepohodlného generála

Nezahálela ani za druhé světové  války. Byla členkou odbojové organizace PVVZ a díky své vrozené neústupnosti nepodlehla ani před nátlakem gestapa. Až komunistický převrat pod Horákovou podřezal větev. Přestože vykonstruovaný politický proces, ve kterém byla obviněna spolu s dvanácti kolegy, vzbudil negativní ohlasy také za hranicemi Československa, na výsledku nezměnily nic. Byla jedinou ženou popravenou v rámci politických procesů v Československu.

  • Zdroj textu:

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Množství odpadní elektroniky neustále roste.

Věda
Revue
Vesmír

Torpédové čluny byly postrachem japonských zásobovacích lodí.

Válka

Po více než dvou letech dorazila výprava k řece Zambezi, kde měla začít stěžejní část cesty

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907