Smrtící kosatky loví ve skupině, aniž by se dorozumívaly

24.03.2022 - Igor Mahal

Zapomeňte na žraloky bílé. Nejlepším dravcem ve světových mořích jsou kosatky. Ke svému prvenství se ale musely tvrdě dopracovat. Například nácvikem „tichého zabíjení“


Reklama

Starý anglický název kosatek „killer whales“ (zabijácké velryby) dobře vystihuje jejich schopnosti, alespoň jak je vnímají lidé. Tito až osm metrů dlouzí a šest tun těžcí savci obývají všechny oceány na planetě. Živí se především lovem tuleňů, mrožů a dokonce i velryb. Jsou to velmi sociální zvířata a vědci dobře znají výrazné „klikací“ zvuky, jimiž kosatky komunikují a které také fungují jako sonar. Jenže – signály přítomnosti kosatek jsou dobře rozeznatelné nejen členy jejich vlastního druhu, ale také jejich kořistí. Ta se při zaslechnutí tohoto zvuku co nejrychleji „uklidí“ do bezpečí.

Specialisté na jejich chování proto dlouho předpokládali, že kosatky přecházejí na vysokofrekvenční zvuk, který by ostatní nedokázali zachytit. Jenže téměř všichni mořští savci mají exceletní sluch. Vědci navíc při poslouchání pomocí mikrofonů dokázali zachytit radostné zvuky při úspěšném lovu a dokonce praskání kostí obětí. Ale žádný infrazvuk. Kosatky prostě nemluví a pohybují se v jakémsi „tichém módu“ asi jako „neviditelné“ bombardéry.

TIP: Hladovci s plným talířem: Co chutná geniálním lovcům kosatkám?

Ukázalo se, že kosatky se na hladině vynořují na přesně očekávaných místech. Znají svoji polohu a navzájem si nahánějí kořist, i když je moře zcela zakalené a viditelnost nulová. Pokud spolu tedy nekomunikují a přesto loví, jak to dělají? Odborníci přišli na to, že jejich dokonalá spolupráce je pravděpodobně výsledkem precizního nácviku. Jak tento nácvik vypadá, zůstává tajemstvím. Vědci nyní plánují vybavit celou skupinu kosatek individuálními GPS detektory, což by mohlo přinést na tyto vzrušující otázky alespoň částečnou odpověď.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907