Smrtící infekce: V amerických nemocnicích se šíří rezistentní kvasinky

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí CDC zaznamenalo šířící se nebezpečnou infekci. Úmrtnost může být až šedesátiprocentní

24.03.2017 - Stanislav MihulkaCentrum pro kontrolu a prevenci nemocí zaznamenalo již 53 případů onemocnění nebezpečnou kvasinkou Candida auris. Většina případů se objevila v americkém státě New York. Odborníci zároveň odhalili dalších 27 lidí, kteří jsou zdravými přenašeči této infekce. Některé kmeny kvasinky jsou přitom rezistentní proti všem třem hlavním typům antimykotik, tedy léků na houbové infekce.

Kvasinky ohrožují především lidi s oslabenou imunitou. V nebezpečí jsou předčasně narozené děti, pacienti s cukrovkou, lidé na dialýze, a také ti, kteří nedávno podstoupili transplantace nebo jiné závažné operace.

TIP: Smrt z oceánu: Muže z Marylandu zabila vzácná infekce mořské bakterie

Na rozdíl od běžných kvasinkových infekcí tato kvasinka častěji proniká do krevního oběhu a v nejhorších případech může vyvolat selhávání orgánů. Vědci zatím nemají dostatek informací, ale podle dosavadních zpráv může být úmrtnost nakažených až 60 procent.

  • Zdroj textu

    New Scientist, CDC

  • Zdroj fotografií

    Graham Beards


Další články v sekci