Smrtící smog: Ovzduší znečištěné požáry v jihovýchodní Asii usmrtilo asi 100 tisíc lidí

Loňské lesní požáry v Indonésii a okolních zemích zamořily jihovýchodní Asii nebezpečným smogem

25.09.2016 - Stanislav MihulkaV roce 2015 zasáhl jihovýchodní Asii obzvlášť nepříjemný smog, vyvolaný mnoha lesními požáry a požáry rašelinišť – především na ostrovech Sumatra a Kalimantan. Nejvíce postižená byla Indonésie, zejména Sumatra a Borneo, pak také Brunej, Malajsie, Singapur, jižní Thajsko, Vietnam, Kambodža a Filipíny.

Podobné jevy se zde pravidelně opakují během období sucha. V roce 2015 tento smog, který bývá zřetelně viditelný pouhým okem, postihl více než 43 milionů obyvatel Indonésie a trval minimálně od konce června do konce října, kdy většinu požárů uhasily intenzivní lijáky.

Specialisté z Harvardu a Kolumbijské univerzity teď dospěli k názoru, že tento jihoasijský smog předčasně zahubil přes 100 tisíc lidí, přičemž 90 procent z nich zemřelo v Indonésii.

TIP: Četné lesní požáry v Indonésii uvolňují gigatuny oxidu uhličitého

Oficiální počet mrtvých je přitom 19, včetně zasahujících hasičů. Asi půl milionu lidí kvůli smogu zasáhly infekce dýchacích cest a smog také způsobil nemalé ekonomické škody. Letos je v jihovýchodní Asii daleko méně požárů a méně je tím pádem i smogu.

  • Zdroj textu

    BBC, Environmental Research Letters

  • Zdroj fotografií

    Ayie7791 / Wikimedia Commons


Další články v sekci