Smutek může být užitečný: Mít špatnou náladu není tak špatné

22.05.2017 - Stanislav Mihulka

Máte špatnou náladu? Nezoufejte, může to být pro dobro věci

Smutek -<p>Někdy není tak zlé být smutný</p>
Smutek -

Někdy není tak zlé být smutný


Reklama

Špatná nálada obvykle není důvodem k optimismu, podle psychologů ale i špatná nálada může být (alespoň v některých případech) vyloženě prospěšná.

Například melancholická nálada nebo nostalgie bývají vlastně uklidňující a mohou prý pomoci při plánování a hledání motivace. Smutek zase může podpořit empatii a vnímavost k morálním a estetickým záležitostem. O smutku je rovněž už dlouho známo, že může spouštět uměleckou kreativitu.

TIP: Mnoho žen má zkušenost se smutkem a slzami po sexu

Nedávné vědecké experimenty také potvrzují, že mírně špatné nálady vlastně často fungují jako automatická podvědomá výstraha, která nás upozorňuje na možná rizika. Špatná nálada tím pádem zvyšuje naši pozornost a vnímavost k okolí a zvyšuje schopnost soustředit se během obtížných situací.

  • Zdroj textu:

    The Conversation

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní tiskárna bankovek, které svým pojetím dosáhly vysoké úrovně, začala v Praze fungovat od roku 1928. Ražba nových mincí začala roku 1921.

Historie

Oční protézy se dělají ze skla či akrylu, ale v budoucnu zřejmě budou vznikat na 3D tiskárnách.

Zajímavosti
Revue

Snímek z kosmologické simulace objektu označovaného jako Lyman-alpha blob zachycuje rozložení plynu uvnitř hala tvořeného temnou hmotou. V nitru systému se nacházejí dvě galaxie s prudkým vývojem nových hvězd, obklopené horkým plynem a mnoha menšími satelitními ostrovy

Vesmír

Veřejnosti nepřístupné části jeskyně Prometheus mají bohatou výzdobu.

Příroda

Vlaky projíždějící Chicagem po typických estakádách jste mohli vidět v mnoha filmech. | zdroj: Wikipedia (autor neznámý CC BY 2.5)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907