Snaha o zadržení kýchnutí skončila protrženým hrtanem

25.01.2018 - Zuzana Rychlá


Reklama

Nepříjemným zraněním skončila snaha 34letého Brita o zadržení kýchnutí. Prudký nárazový výdech mu protrhl hrtan. Že je něco v nepořádku si uvědomil během okamžiku – změnil se mu hlas a při polknutí cítil bolest v krku. Když se objevil otok krku a začal cítit podivné praskání při pohybu hlavou, vyrazil nešťastník do nemocnice v Leicesteru. Rentgenové vyšetření následně ukázalo poškození hrtanu. Léčení si vyžádalo týdenní hospitalizaci, léčbu antibiotiky a výživu pomocí enterální sondy.

Podle lékařů se podobné poškození neobjevuje příliš často, riziko zadržování kýchnutí nebo kašle je ale poměrně dobře zdokumentované. Kromě poškození hrtanu může dojít i k otoku kolem očí známého jako orbitální emfyzém, prasknutí bubínku nebo drobných cévek v oblasti hlavy.

Zadržovat kašel nebo kýchnutí zkrátka není dobrý nápad – rychlost rázového výdechu se pohybuje od 60 do 160 kilometrů v hodině. Při jednom kýchnutí člověk vyprodukuje až 40 tisíc aerosolových kapiček, které mohou letět až do vzdálenosti 6 až 8 metrů. Lékaři proto radí – pokud nutně nemusíte, kýchání raději nezadržujte.

  • Zdroj textu:

    BMJ Case Reports, ABC News

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Zajímavosti

Islandský ledovcový vulkán Grímsvötn sbírá síly k dalšímu výbuchu. Čeká se do měsíce až do roka.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907