Snímky Evropské jižní observatoře odhalily „ohňostroje“ v blízkých galaxiích

22.07.2021 - Stanislav Mihulka

Galaktické ohňostroje mají na svědomí hvězdné porodnice, které dovedou rozzářit celé galaxie

<p>Ohňostroje v pěti blízkých galaxiích ukazují, kde probíhá intenzivní tvorba nových hvězd</p>

Ohňostroje v pěti blízkých galaxiích ukazují, kde probíhá intenzivní tvorba nových hvězd


Reklama

Astronomové už vědí, že se hvězdy rodí v mračnech kosmického plynu. Stále ale není úplně jasné, co spouští vznik hvězd a jak tyto procesy probíhají na úrovni celé galaxie. Proto německý astronom Eric Emsellem z Evropské jižní observatoře a jeho tým studují blízké galaxie a soustředí se přitom na místa, kde právě vznikají nové hvězdy.

Nedávno pořídili nový soubor okouzlujících snímků okolních galaxií, přičemž využili pokročilý spektrograf MUSE (Multi-unit spectroscopic explorer), který pracuje v oblasti viditelného záření, na soustavě teleskopů VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře v Chile. Spektrograf MUSE je v provozu od roku 2014. Jeho adaptivní optika zajištuje vysoké prostorové rozlišení pořizovaných snímků.

Pozorování zrodu hvězd

Pozorování Emsellemova týmu jsou součástí projektu PHANGS (Physics at High Angular resolution in Nearby GalaxieS. Jak uvádí Emsellem, během projektu pozorují mračna kosmického plynu, v nichž se mohou rodit hvězdy, také pozorují zárodky hvězd přímo během jejich vzniku, a mohou také sledovat mladé hvězdy v různé fázi jejich vývoje.

TIP: Vesmírný Halloween: Hubbleův vesmírný dalekohled ulovil galaktický přízrak

Badatelé používali spektrograf MUSE k vystopování mladých hvězd a horkého plynu, který je obklopuje. Tento plyn je ohříván právě vznikajícími hvězdami a slouží jako zásadní stopa přítomnosti hvězdných mláďat. Vědci teď kombinují pozorování MUSE s rádiovými snímky soustavy radioteleskopů ALMA, které dovedou zachytit rozložení plynu v dotyčných galaxiích. Slibují si od toho lepší porozumění procesům tvorby hvězd v měřítku galaxií.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907