Solární farmy celého světa mají celkový výkon jako 200 Temelínů

03.11.2021 - Stanislav Mihulka

Umělá inteligence zmapovala všechny solární farmy na Zemi. Jejich celkový výkon odpovídá 200 Temelínům


Reklama

Cena solární elektřiny poklesla od roku 2010 o úctyhodných 82 procent. Zdá se, že tedy bude možné vybudovat energetický systém s minimálními emisemi, který bude fakticky méně nákladný než současná energetika, založená na fosilních palivech. Nebude to ale jednoduché. Podle Mezinárodní agentury pro energii IEA se bude muset rozloha fotovoltaických zařízení do roku 2040 zvětšit zhruba desetinásobně. Tím by měla být zajištěna dvojí role solární energetiky – udržet globálního oteplení pod 2 °C a zásadně přispět k omezení globální chudoby.

 Se solární energetikou se zároveň pojí řada problémů. Intenzita slunečního svitu je během dne různá a mění se i v různých ročních obdobích. Získanou energii je také třeba skladovat pro časy, kdy slunce nesvítí. Další problém spočívá v tom, že solární farmy ubírají drahocenný prostor lidským sídlům, zemědělství, infrastruktuře a v neposlední řadě přírodnímu prostředí. To vše si žádá a zřejmě i bude žádat nevyhnutelné kompromisy. 

Mapa solárních farem 

Lucas Kruitwagen z Oxfordské univerzity a jeho spolupracovníci se rozhodli zjistit, kolik solárních farem vlastně na celém světě je. Nelehkým úkolem se rozhodli pověřit umělou inteligenci. Ta se musela prokousat velkým množstvím detailních satelitních snímků z let 2016 až 2018, čítajících přes 550 TB dat a vyhledat na nich všechny relevantní solární farmy.

TIP: Největší solární farmu světa v Číně tvoří 4 miliony solárních panelů

Výsledkem jejich výzkumu je první globální „inventura“ všech relevantních solárních farem a zařízení na Zemi, jejichž výkon při plném slunečním svitu dosahuje alespoň 10 kW. Mapa tak nezahrnuje například solární sestavy na střechách rodinných domů, jejichž obvyklý výkon se pohybuje okolo 5 kW.

Studie publikovaná v prestižním časopisu Nature ukázala, že ke konci roku 2018 bylo na celém světě instalováno přes 68 tisíc solárních farem o celkovém výkonu 423 GW, což zhruba odpovídá výkonu 195 Temelínů. Studie dále ukázala, že kapacita fotovoltaiky mezi lety 2016 až 2018 vzrostla o úctyhodných 81 %, přičemž největší přírůstky zaznamenala v tomto odvětví Indie (184 %), Turecko (143 %), Čína (120 %) a Japonsko (119 %).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907