Solární a větrné elektrárny nalijí novou krev do žil japonské Fukušimě

13.11.2019 - Stanislav Mihulka

Namísto zemědělské půdy budou ve Fukušimě solární a větrné farmy

<p>Větrné elektrárny a solární elektrárny nahradí ve Fukušimě dvě třetiny výkonu odstavené jaderné elektrárny.</p>

Větrné elektrárny a solární elektrárny nahradí ve Fukušimě dvě třetiny výkonu odstavené jaderné elektrárny.


Reklama

Japonská prefektura Fukušima byla v roce 2011 těžce zdevastována úderem masivních vln tsunami po extrémním zemětřesení a následnou katastrofou zdejší jaderné elektrárny. Místní úřady se rozhodly, že Fukušimu promění v centrum obnovitelné energie. Právě tam spustili projekt v hodnotě 2,75 miliardy dolarů (asi 63,7 miliard Kč), který by to měl zařídit.

Cílem tohoto projektu je vybudovat ve Fukušimě celkem 11 solární elektráren a 10 větrných elektráren. Nové elektrárny budou stát ve zdejších horách a také na zemědělské půdě, která není obdělávaná kvůli obavám z kontaminace radioaktivním zářením. Až budou všechny tyto elektrárny spuštěny, měly by do japonské rozvodné sítě dodávat asi dvě třetiny výkonu původní jaderné elektrárny.

TIP: Pozoruhodná solární elektrárna v Černobylu se brzy připojí k rozvodné síti

V současné době v Japonsku zůstávají největším primárním zdrojem energie fosilní paliva, především ropa. Obnovitelné zdroje energie se v této zemi sice postupně rozšiřují, momentálně ale představují jen asi 10 procent celkové spotřeby energie v Japonsku. To je nápadně méně, než ve většině ekonomicky rozvinutých zemí. Obnovitelné energetické parky ve Fukušimě by měly situaci opět posunout směrem k více „zelené“ energii.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907