Solární a větrné elektrárny nalijí novou krev do žil japonské Fukušimě

13.11.2019 - Stanislav Mihulka

Namísto zemědělské půdy budou ve Fukušimě solární a větrné farmy

<p>Větrné elektrárny a solární elektrárny nahradí ve Fukušimě dvě třetiny výkonu odstavené jaderné elektrárny.</p>

Větrné elektrárny a solární elektrárny nahradí ve Fukušimě dvě třetiny výkonu odstavené jaderné elektrárny.


Reklama

Japonská prefektura Fukušima byla v roce 2011 těžce zdevastována úderem masivních vln tsunami po extrémním zemětřesení a následnou katastrofou zdejší jaderné elektrárny. Místní úřady se rozhodly, že Fukušimu promění v centrum obnovitelné energie. Právě tam spustili projekt v hodnotě 2,75 miliardy dolarů (asi 63,7 miliard Kč), který by to měl zařídit.

Cílem tohoto projektu je vybudovat ve Fukušimě celkem 11 solární elektráren a 10 větrných elektráren. Nové elektrárny budou stát ve zdejších horách a také na zemědělské půdě, která není obdělávaná kvůli obavám z kontaminace radioaktivním zářením. Až budou všechny tyto elektrárny spuštěny, měly by do japonské rozvodné sítě dodávat asi dvě třetiny výkonu původní jaderné elektrárny.

TIP: Pozoruhodná solární elektrárna v Černobylu se brzy připojí k rozvodné síti

V současné době v Japonsku zůstávají největším primárním zdrojem energie fosilní paliva, především ropa. Obnovitelné zdroje energie se v této zemi sice postupně rozšiřují, momentálně ale představují jen asi 10 procent celkové spotřeby energie v Japonsku. To je nápadně méně, než ve většině ekonomicky rozvinutých zemí. Obnovitelné energetické parky ve Fukušimě by měly situaci opět posunout směrem k více „zelené“ energii.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907