Sonda Juno pořídila unikátní snímky obrovských cyklon na Jupiterově pólu

16.12.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu</p>

Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu


Reklama

Gigantické bouře v atmosférách plynných obrů generují obrazce podivuhodných tvarů a velikostí. Díky nedávnému snímku sondy Juno, která obíhá kolem Jupiteru, jsme dostali příležitost být svědky vzniku obrovského šestiúhelníku na jižním pólu této planety v přímém přenosu.

Na jižním pólu Jupiteru se nacházejí velmi pravidelně uspořádané gigantické cyklony. Donedávna tam pět takových cyklon, jejichž velikost se blíží pozemským kontinentům, vytvářelo tvar pětiúhelníku, se šestou cyklonou uprostřed. Na nových snímcích sondy Juno se ale objevila další cyklona, která doplnila šestý vrchol obrazce na jižním pólu Jupiteru, takže tam vznikl šestiúhelník.

Geometrické bouře

Tyto cyklony v blízkosti pólů plynných obrů jsou podle vědců novým fenoménem, který jsme dříve ani nepředpovídali. Naše dosavadní počítačové modely na ně byly krátké. Jak se zdá, komplikované fyzice pohybu kapalin a dalším jevům v husté atmosféře plynných obrů ještě ani zdaleka nerozumíme.

TIP: Bizarní Hexagon v atmosféře Saturnu je ještě divnější, než se zdálo

Meziplanetární sonda Juno tyto snímky pořídila poté, co doslova „utekla hrobníkovi z lopaty“. Záchranným manévrem se vyhnula dlouhému 12 hodinovému průletu ve stínu Jupiteru, který by ji téměř jistě zničil. Všechno ale nakonec dobře dopadlo a sonda Juno nás dál zásobuje pozoruhodnými momentkami ze života největší planety Sluneční soustavy.

  • Zdroj textu:

    NASA, Live Science

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907