Americká sonda Lucy, jejíž cílem je výzkum planetek ze skupiny Jupiterových trojánů, si na své čtyři miliardy kilometrů dlouhé cestě vesmírem prohlédne o jednu planetku navíc.
V říjnu 2021 zamířila do vesmíru americká sonda Lucy, jejímž primárním cílem je výzkum Jupiterových trojánů. První setkání s těmito planetkami, které kopírují oběžnou dráhu Jupiteru, je naplánováno na rok 2027 a o dva roky dříve se má sonda přiblížit k planetce (52246) Donaldjohanson, nacházející se v Hlavním pásu planetek v oblasti mezi drahami Marsu a Jupiteru.
TIP: Unikátní mise Lucy: Cílem jsou planetky, které doprovází Jupiter
Tým, který má misi na starosti nyní oznámil rozšíření původního plánu – sonda se na své pouti přiblíží ke zhruba 700 metrů velké planetce označované jako (152830) 1999 VD57. Původně měla Lucy tento objekt minout ve vzdálenosti více než 60 tisíc kilometrů, operátoři ale naplánovali na letošní květen drobný korekční manévr, díky kterému se Lucy k planetce přiblíží na vzdálenost pouhých 450 kilometrů. K setkání Lucy a planetky 1999 VD57 by mělo dojít 1. listopadu 2023. Pro sondu i operátory půjde o generální zkoušku vědeckých systémů.
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)