Sonda Lucy má nový cíl: Letos v listopadu se přiblíží k 700 metrů velké planetce

03.02.2023 - Martin Reichman

Americká sonda Lucy, jejíž cílem je výzkum planetek ze skupiny Jupiterových trojánů, si na své čtyři miliardy kilometrů dlouhé cestě vesmírem prohlédne o jednu planetku navíc.


Reklama

V říjnu 2021 zamířila do vesmíru americká sonda Lucy, jejímž primárním cílem je výzkum Jupiterových trojánů. První setkání s těmito planetkami, které kopírují oběžnou dráhu Jupiteru, je naplánováno na rok 2027 a o dva roky dříve se má sonda přiblížit k planetce (52246) Donaldjohanson, nacházející se v Hlavním pásu planetek v oblasti mezi drahami Marsu a Jupiteru.

TIP: Unikátní mise Lucy: Cílem jsou planetky, které doprovází Jupiter

Tým, který má misi na starosti nyní oznámil rozšíření původního plánu – sonda se na své pouti přiblíží ke zhruba 700 metrů velké planetce označované jako (152830) 1999 VD57. Původně měla Lucy tento objekt minout ve vzdálenosti více než 60 tisíc kilometrů, operátoři ale naplánovali na letošní květen drobný korekční manévr, díky kterému se Lucy k planetce přiblíží na vzdálenost pouhých 450 kilometrů. K setkání Lucy a planetky 1999 VD57 by mělo dojít 1. listopadu 2023. Pro sondu i operátory půjde o generální zkoušku vědeckých systémů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907