Sonda MRO objevila na Marsu naleziště pozemského minerálu

22.02.2016 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Noční labyrint (Noctis Labyrinthus) je jedno z nejrozsáhlejších bludišť v naší Sluneční soustavě. Podle vědců byl celý komplex vytvořen při silné seismické činnosti v dávných dobách Marsu. Nové snímky sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) odhalují, že se v této oblasti nachází bohaté minerálu, který známe i ze Země. 

Jarosit je sekundární minerál draslíku a železa a v minulosti na něj na rudé planetě narazil i například rover Curiosity. Podle vědců to znamená, že jde o běžně se na Marsu vyskytující minerál. Jarosit se na Zemi obvykle vyskytuje v oblastech ložisek rudy, především v kyselém prostředí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, Univ. of ArizonaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907