Sonda TGO brzdí o atmosféru Marsu: Zatím jde vše podle plánu

Evropská sonda TGO, která se již pátý měsíc pohybuje na marsovské orbitě, snižuje svou oběžnou dráhu. Využije při tom i odpor atmosféry

27.03.2017 - Martin ReichmanVědci v řídícím centru v Darmstadtu naplánovali celkem sedm zážehů, které sníží nejnižší bod dráhy sondy Trace Gas Orbiter (TGO) z původních 200 kilometrů na 113 kilometrů. Čtyři z těchto zážehů už má sonda úspěšně za sebou, pátý ji čeká dnes a zbylé dva se uskuteční v dubnu (1. a 6. dubna). Podle Silvie Sangiorgiové již sonda zaznamenala lehký dotek atmosféry, zatím jde ale vše podle plánu.

TIP: Evropská sonda TGO poslala první snímky Marsu: Vědci jsou z nich nadšení

Brždění o atmosféru je osvědčený princip, který u Marsu používaly třeba americké mise Mars Global Surveyor, Mars Odyssey a Mars Reconnaissance Orbiter. Postupný sestup umožňuje vědcům reagovat na změny v telemetrii a operativně vyhodnocovat aktuální data. Pokud by například teplota sondy neúměrně vzrostla, provede TGO manévr, který ji pošle dále od povrchu.

Sestup na plánovanou oběžnou dráhu má zhruba rok. Pokud bychom podobně zvolna brzdili v autě, zastavili bychom ho z rychlosti 100 km/h za necelé dvě hodiny.

  • Zdroj textu

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií

    ESA


Další články v sekci