Souboj ocelových titánů (3): Bitevní lodě Bismarck vs. King George V

20.12.2022 - Vojtěch Slavíček

Legendární bitevní loď Bismarck absolvovala pouze jedinou bojovou plavbu, během níž ji přesila Royal Navy dokázala po velkých manévrech potopit. Kdo by ale zvítězil, pokud by se proti sobě postavily nejlepší lodě Německa a Velké Británie v souboji „jeden na jednoho“?

<p>Bombardéry <em>Fairey Swordfish</em> nad bitevní lodí <em>Ark Royal, </em>které německou bitevní loď zmrzačily. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Bombardéry Fairey Swordfish nad bitevní lodí Ark Royal, které německou bitevní loď zmrzačily. (foto: Profimedia)


Reklama

V základních charakteristikách je Bismarck o něco větší a širší loď než King George V. To mu na jednu stranu poskytuje stabilnější střeleckou základnu i na rozbouřeném moři, na druhou stranu z něho tento fakt činí větší optický cíl pro protivníka.

Srovnání hlavní výzbroje

Přejdeme-li k výzbroji, Bismarck disponuje dělostřelectvem větší ráže, zatímco King George V sází na větší počet děl menšího kalibru. V obou případech dostřel hlavních baterií přesahuje 35 km, což je vzdálenost, na kterou by pravděpodobně ani jedna z posádek nebyla schopna vést účinnou palbu, a to ani za předpokladu využití radaru a moderních zaměřovacích systémů, kterými byla obě plavidla vybavena.

Deset děl ráže 356 mm bitevní lodi King George V by vypálilo salvu o větší hmotnosti než osm kanonů ráže 380 mm na Bismarcku. Podstatnější úlohu by pravděpodobně sehrály daleko průbojnější německé protipancéřové granáty, které by dopadaly na nepřátelskou palubu sice v menším počtu, zato s daleko větší ničivou silou.

Menší ráže

Střední a lehké dělostřelectvo je v obou případech zastoupeno dostatečným počtem kusů tak, aby dokázalo odrazit útoky torpédoborců nebo jiných lehčích plavidel. Protiletadlové dělostřelectvo na britské bitevní lodi doznalo v průběhu války řady změn. Pokud bychom porovnali stav z roku 1941, kvalitnějším arzenálem proti vzdušným cílům disponoval Bismarck.

Pro přehradnou palbu se dala použít víceúčelová děla ráže 105 mm, na bližší cíle se pak měly zaměřit kanony ráže 37 a 20 mm, často ve zdvojených variantách. King George V disponoval děly ráže 133 mm. Ta se ukázala jako méně vhodná než podobná děla německá. Sekundární protiletadlovou výzbroj zajišťovaly pouhé čtyři vícehlavňové komplety a protiletadlové raketomety.

Pancíř a rychlost

Pancéřová ochrana je u obou jednotek na velmi dobré úrovni. Výhodu silnějšího pancéřového pásu a boční ochrany by měl King George V, zatímco u německého plavidla jsou lépe pancéřovány dělostřelecké věže. Technologická kvalita pancéřování je na straně německé bitevní lodi.

V rámci srovnání rychlostních parametrů je na tom lépe Bismarck. Jeho maximální rychlost lehce přesahuje 30 uzlů a v krajním případě by jeho stroje dokázaly vyvinout rychlost až 34 uzlů. King George V s maximální rychlostí 28 uzlů za svým konkurentem zaostává. Na druhou stranu kvůli mohutnému trupu Bismarcku a soustavě tří lodních šroubů disponuje německá bitevní loď horšími manévrovacími schopnostmi.

Rozhoduje náhoda?

Ačkoliv každá bitva je i otázkou štěstí, nakonec by se zřejmě projevila dělostřelecká převaha Bismarcku, který by svého protivníka zničil. Je však otázkou, jestli by po takovém souboji byl schopen další plavby, případně boje. V každém případě obě plavidla představují jistým způsobem vrchol ve své konstrukční škole.

TIP: Královská obrněná pomsta: Britské bitevní lodě třídy Revenge

Britské je považováno za absolutně nejlepší konstrukci, která vznikla v rámci washingtonských omezení, zatímco to německé představuje naprostou špičku německého námořního stavitelství. Pro obě plavidla společně pak platí, že snesou srovnání se vším, co vzniklo mezi světovými válkami v konstrukčních kancelářích všech loděnic po celém světě.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907