Soukromá raketa Antares vynesla k ISS nákladní loď Cygnus: Posádku tvoří myši

19.04.2019 - Stanislav Mihulka

Robotická loď Cygnus veze na ISS nutné vybavení i zajímavé vědecké experimenty

<p>Start rakety Antares s nákladní lodí Cygnus, 17. dubna 2019</p>

Start rakety Antares s nákladní lodí Cygnus, 17. dubna 2019


Reklama

Společnost Northrop Grumman Innovation Systems (dříve Orbital ATK) ve středu 17. dubna 2019 vypustila nosnou raketu Antares 230. Raketa vzlétla z amerického komerčního kosmodromu MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport), který je součástí zařízení Wallops Flight Facility na ostrově Wallops, u pobřeží státu Virginie. Podle zástupce NASA Joela Montalbana šlo o fantastický start.

Raketa Antares dopravila na oběžnou dráhu kosmickou loď Cygnus NG-11, která nese jméno „S.S. Roger Chaffee“ –  robotickou nákladní loď, která na Mezinárodní vesmírnou stanici přiváží 3 447 kilogramů nákladu, což je dosavadní rekord pro lodě tohoto typu. U stanice by měla zakotvit během dnešního dne. Náklad jako obvykle obsahuje nezbytné zásoby pro šestičlennou posádku a pro provoz stanice. Zhruba polovinu ho tvoří vybavení pro celou řadu vědeckých experimentů.

Myši na palubě

Přestože jde o nákladní misi, loď Cygnus vlastně má posádku. Nikoliv však lidskou – její posádkou je 40 neohrožených laboratorních myší, které sehrají hlavní roli v jednom z plánovaných experimentů. Jde o test vakcíny proti tetanu na oběžné dráze. Polovina myší dostane ve vesmíru očkování a druhá polovina nikoliv. Po návratu myší na Zemi vědci zjistí, jak hlodavci reagovali na podanou vakcínu.

TIP: Soukromá premiéra: Nákladní loď Cygnus zamířila poprvé k ISS

Kromě očkovaných myší a dalších zajímavých experimentů loď Cygnus nese do vesmíru i celé hejno malých satelitů. Jsou mezi nimi jak cubesaty, tak i takzvané thinsaty (ThinSats), maličké satelity, které postavili studenti 70 základních a středních škol v 9 státech USA. Po jejich vypuštění budou studenti po dobu asi 5 dní přijímat a analyzovat data těchto vlastnoručně vyrobených satelitů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Bill Ingalls / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907