Soukromý raketoplán VSS Unity úspěšně absolvoval nový letový test jako kluzák

16.01.2018 - Stanislav Mihulka

Raketoplán společnosti Virgin Galactic už má zřejmě za sebou poslední kluzákové lety. Příště poletí s pohonem

VSS Unity - SpaceShipTwo VSS Unity na novém testovacím letu jako kluzák
VSS Unity - SpaceShipTwo VSS Unity na novém testovacím letu jako kluzák

Reklama

Soukromá společnost Virgin Galactic vstoupila do Nového roku letovým testem svého raketoplánu pro vesmírnou turistiku SpaceShipTwo, který nese název VSS Unity.

Raketoplán Unity uskutečnil zkušební let 11. ledna nad kosmodromem Mojave Air and Space Port v Kalifornii. Šlo o v pořadí sedmý kluzákový let tohoto raketoplánu. Let proběhl úspěšně a piloti Mark Stucky a Michael Masucci po něm bez problémů přistáli. Po vypuštění z nosného letounu White Knight Two dosáhl raketoplán rychlosti Mach 0,9, což je nejvyšší možná rychlost tohoto stroje při letu bez pohonu.

První let po 5 měsících

Šlo o první let SpaceShipTwo po více než pěti měsících. Podle vyjádření společnosti Virgin Galactic během této doby probíhaly rozsáhlé analýzy dat, testování dílčích systémů a drobné úpravy, které by měly zajistit bezpečný průběh připravovaného letu raketoplánu s pohonem.

TIP: Virgin Galactic je zpět: Nový raketoplán SpaceShipTwo zvládl samostatný let

Zatím vše nasvědčuje tomu, že tento let byl posledním, který raketoplán SpaceShipTwo VSS Unity absolvoval jako kluzák. Teď by měly přijít na řadu lety, v nichž Unity použije svůj pohonný systém. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceNews

  • Zdroj fotografií: Virgin GalacticDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907