SpaceX se snaží vylepšit satelity Starlink: Dostanou sluneční clonu

06.05.2020 - Stanislav Mihulka

Elon Musk a SpaceX se snaží vyhovět astronomům. Zářící satelity Starlink dostanou speciální clonu

<p>Vyřeší noční můru astronomů sluneční clona pro satelity internetové konstelace Starlink?</p>

Vyřeší noční můru astronomů sluneční clona pro satelity internetové konstelace Starlink?


Reklama

Společnost SpaceX posílá na oběžnou dráhu další a další malé satelity konstelace Starlink. V současné době je jich již přes 400 a časem mají být tisíce. Satelity Starlink by měly přinést globální širokopásmový internet, který nabídne vysokorychlostní připojení z kteréhokoliv místa na planetě. Chvályhodný počin má ale své výrazné „Ale“ – zářící „vláčky“ jsou totiž trnem profesionálním i laickým astronomům.

Elon Musk a SpaceX to vnímají jako závažnou komplikaci a podle všeho na intenzivně pracujína nápravě. Během jednoho z předchozích startů SpaceX se satelity Starlink byl součástí mise i experimentální satelit, který byl pokrytý tmavými plochami. Podle SpaceX to byl jednoznačný úspěch, protože satelit Starlink díky tomu ztmavl o 55 procent. Vyhráno ale není, neboť tmavé satelity by se mohly přehřívat a selhávat.

Trik proti světelnému znečištění satelity

SpaceX proto nedávno ohlásili, že zavedou soubor dalších opatření, která by měla vést ke značnému snížení světelného „znečištění“, vytvářeného satelity konstelace Starlink. Klíčovým opatřením by přitom mělo být použití sluneční clony pro satelity. Jednoduché a přitom velmi účinné zařízení by mělo vyřešit podstatnou část problémů s „photobombingem“.

TIP: SpaceX úspěšně vypustili prvních 60 satelitů Starlink

Sluneční clona zabrání tomu, aby se sluneční záření odráželo od povrchu satelitů Starlink a od jejich antény. A satelity by se zároveň neměly přehřívat. Během letu satelitů Starlink na oběžnou dráhu bude sluneční clona sklopená a rozevře se až na oběžné dráze, brzy po té, co se satelity rozletí od horního stupně nosné rakety Falcon 9. První satelit se sluneční clonou by měl letět na oběžnou dráhu již v květnu. Pokud se sluneční clona osvědčí, bude ji mít k dispozici každý budoucí satelit konstelace Starlink. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceX

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907