SpaceX se snaží vylepšit satelity Starlink: Dostanou sluneční clonu

06.05.2020 - Stanislav Mihulka

Elon Musk a SpaceX se snaží vyhovět astronomům. Zářící satelity Starlink dostanou speciální clonu

<p>Vyřeší noční můru astronomů sluneční clona pro satelity internetové konstelace Starlink?</p>

Vyřeší noční můru astronomů sluneční clona pro satelity internetové konstelace Starlink?


Reklama

Společnost SpaceX posílá na oběžnou dráhu další a další malé satelity konstelace Starlink. V současné době je jich již přes 400 a časem mají být tisíce. Satelity Starlink by měly přinést globální širokopásmový internet, který nabídne vysokorychlostní připojení z kteréhokoliv místa na planetě. Chvályhodný počin má ale své výrazné „Ale“ – zářící „vláčky“ jsou totiž trnem profesionálním i laickým astronomům.

Elon Musk a SpaceX to vnímají jako závažnou komplikaci a podle všeho na intenzivně pracujína nápravě. Během jednoho z předchozích startů SpaceX se satelity Starlink byl součástí mise i experimentální satelit, který byl pokrytý tmavými plochami. Podle SpaceX to byl jednoznačný úspěch, protože satelit Starlink díky tomu ztmavl o 55 procent. Vyhráno ale není, neboť tmavé satelity by se mohly přehřívat a selhávat.

Trik proti světelnému znečištění satelity

SpaceX proto nedávno ohlásili, že zavedou soubor dalších opatření, která by měla vést ke značnému snížení světelného „znečištění“, vytvářeného satelity konstelace Starlink. Klíčovým opatřením by přitom mělo být použití sluneční clony pro satelity. Jednoduché a přitom velmi účinné zařízení by mělo vyřešit podstatnou část problémů s „photobombingem“.

TIP: SpaceX úspěšně vypustili prvních 60 satelitů Starlink

Sluneční clona zabrání tomu, aby se sluneční záření odráželo od povrchu satelitů Starlink a od jejich antény. A satelity by se zároveň neměly přehřívat. Během letu satelitů Starlink na oběžnou dráhu bude sluneční clona sklopená a rozevře se až na oběžné dráze, brzy po té, co se satelity rozletí od horního stupně nosné rakety Falcon 9. První satelit se sluneční clonou by měl letět na oběžnou dráhu již v květnu. Pokud se sluneční clona osvědčí, bude ji mít k dispozici každý budoucí satelit konstelace Starlink. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceX

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907