Spála se vrací: Postrach dětí minulých století je opět na vzestupu

29.03.2016 - Stanislav Mihulka

Ve Velké Británii rychle přibývají případy infekce spály


Reklama

Spála je bakteriální infekce, kterou vyvolávají streptokoky. Nejčastěji postihuje děti předškolního věku, mezi nimiž se díky své vysoké nakažlivosti šíří jako požár. Spála kromě horečky a únavy způsobuje i zvláštní zbarvení jazyka a vyrážku. Mohou ji doprovázet i závažné komplikace.

Na počátku 20. století byla právě spála nejčastější příčinou úmrtí u dětí. Dnes dokážeme tuto zákeřnou nemoc léčit antibiotiky, takže zabíjí jen velice vzácně. Jak se ale zdá, spála ještě neřekla své poslední slovo.

Ve Velké Británii v posledních letech zaznamenali citelný nárůst počtu nakažených spálou. Podle deníku The Independent se každý měsíc objeví 600 nových případů, což je nejvíce za posledních 50 let. Vědci si lámou hlavu, proč se teď spála šíří. Očkování proti spále přitom neexistuje - nemoc se léčí hlavně penicilinem podávaným po dobu 10 dnů. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí vzduchem - především při kýchání, kašli nebo prostém mluvení, méně často pak i přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo s kontaminovanými předměty.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, The Independent

  • Zdroj fotografií: CDC / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907