Spála se vrací: Postrach dětí minulých století je opět na vzestupu

29.03.2016 - Stanislav Mihulka

Ve Velké Británii rychle přibývají případy infekce spály


Reklama

Spála je bakteriální infekce, kterou vyvolávají streptokoky. Nejčastěji postihuje děti předškolního věku, mezi nimiž se díky své vysoké nakažlivosti šíří jako požár. Spála kromě horečky a únavy způsobuje i zvláštní zbarvení jazyka a vyrážku. Mohou ji doprovázet i závažné komplikace.

Na počátku 20. století byla právě spála nejčastější příčinou úmrtí u dětí. Dnes dokážeme tuto zákeřnou nemoc léčit antibiotiky, takže zabíjí jen velice vzácně. Jak se ale zdá, spála ještě neřekla své poslední slovo.

Ve Velké Británii v posledních letech zaznamenali citelný nárůst počtu nakažených spálou. Podle deníku The Independent se každý měsíc objeví 600 nových případů, což je nejvíce za posledních 50 let. Vědci si lámou hlavu, proč se teď spála šíří. Očkování proti spále přitom neexistuje - nemoc se léčí hlavně penicilinem podávaným po dobu 10 dnů. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí vzduchem - především při kýchání, kašli nebo prostém mluvení, méně často pak i přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo s kontaminovanými předměty.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, The Independent

  • Zdroj fotografií: CDC / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907