Spála se vrací: Postrach dětí minulých století je opět na vzestupu

29.03.2016 - Stanislav Mihulka

Ve Velké Británii rychle přibývají případy infekce spály


Reklama

Spála je bakteriální infekce, kterou vyvolávají streptokoky. Nejčastěji postihuje děti předškolního věku, mezi nimiž se díky své vysoké nakažlivosti šíří jako požár. Spála kromě horečky a únavy způsobuje i zvláštní zbarvení jazyka a vyrážku. Mohou ji doprovázet i závažné komplikace.

Na počátku 20. století byla právě spála nejčastější příčinou úmrtí u dětí. Dnes dokážeme tuto zákeřnou nemoc léčit antibiotiky, takže zabíjí jen velice vzácně. Jak se ale zdá, spála ještě neřekla své poslední slovo.

Ve Velké Británii v posledních letech zaznamenali citelný nárůst počtu nakažených spálou. Podle deníku The Independent se každý měsíc objeví 600 nových případů, což je nejvíce za posledních 50 let. Vědci si lámou hlavu, proč se teď spála šíří. Očkování proti spále přitom neexistuje - nemoc se léčí hlavně penicilinem podávaným po dobu 10 dnů. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí vzduchem - především při kýchání, kašli nebo prostém mluvení, méně často pak i přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo s kontaminovanými předměty.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, The Independent

  • Zdroj fotografií: CDC / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907