Špatný vládce, geniální podnikatel: František Štěpán Lotrinský ve stínu své ženy

30.09.2016 - Jana Ládyová

Po složitých jednáních se mohla Rézi v roce 1736 za milovaného Františka vdát. Po celé manželství stál ale František v pozadí

Marie Terezie a František s rodinou -<p>Z urozeného svazku se narodilo neskutečných šestnáct dětí, pět synů a jedenáct dcer</p>
Marie Terezie a František s rodinou -

Z urozeného svazku se narodilo neskutečných šestnáct dětí, pět synů a jedenáct dcer


Reklama

Manželství bylo opravdu šťastné, i když měl František Štěpán v pozdějších letech velkou slabost i pro jiné urozené ženy. Ačkoliv coby manžel první ženy udržoval mnohé avantýry, vždy se nakonec pokorně vracel ke své nejdražší.

Na úřad mi nesahej

Manžel František Štěpán, kterého zprvu Marie Terezie něžně nazývala Myšáček, později můj starý, se do vlády nepletl, raději... Její zásluhou byl však v roce 1745 zvolen císařem Svaté říše římské. Politický ani vojenský talent neměl, raději zůstával v manželčině stínu a věnoval se svým zálibám, přírodním vědám a numismatice. Jako obchodník a podnikatel byl ovšem geniální! Je pravda, že bohatství mu spadlo do klína jako dědictví, ale on ho uměl šikovně rozmnožit. Zakládal manufaktury, ale hlavně rozuměl financím, kterých se jeho ženě v říši nedostávalo! Došlo to tak daleko, že Marii Terezii půjčoval peníze, a to na vysoký úrok. A do budoucna vytvořil pro dynastii habsbursko-lotrinskou takovou finanční rezervu, že už nikdy nemuseli finančně strádat.

Když František Štěpán nečekaně v roce 1765 zemřel, byla to pro Marii Terezii opravdová katastrofa. Nikdy v něm nepřestala vidět svého prince. Manželství trvalo dvacet devět let, šest měsíců a šest dní. Panovnice si po pohřbu nechala ostříhat dlouhé vlasy, šperky rozdala dětem a garderobu svým dvorním dámám. Do konce života nosila jen černé šaty, vdovský čepec a perly na znamení smutku. Že jí ještě zbývalo patnáct let vlády? No a co... Částečně se o moc podělila alespoň se svým synem Josefem II.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie Speciál 14

  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907